Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Pokonkursowa wystawa patchworków

Wystawa czasowa
21-09-2016 r. - 31-10-2016 r.

Od 21 września w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie można oglądać wystawę patchworków zatytułowaną "Koła, kółka, kółeczka". Ekspozycja prezentuje 20 z 55 prac zgłoszonych do pierwszego konkursu organizowanego przez nowo powstałe Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.

Patchwork to tkanina uszyta z małych kawałków materiału tworzących pewien zaplanowany wzór. Wzór może być geometryczny lub abstrakcyjny, a także figuratywny. Może być także wykonana z kolorowych aplikacji na jednobarwnym spodzie. Patchwork może być użyty do stworzenia quiltu, ale także do szycia toreb, ubrań (np. marynarek, żakietów, spódnic, kamizelek), poduszek.

Quilt, to tkanina użytkowa lub artystyczna, składająca się z trzech warstw połączonych pikowaniem; wierzchnią warstwę stanowi patchwork. Patchwork i pikowanie (quilting) były praktykowane od wieków, zarówno jako rzemiosło praktyczne, jak i dekoracyjne. Najwcześniejsze ślady zostały zlokalizowane w egipskich grobowcach, a także w Chinach około 5000 lat temu. Najstarszy istniejący użytkowy quilt to pikowany dywan przedstawiający historię Tristana i Izoldy, znaleziony w mongolskiej jaskini. Jest przechowywany w Sankt Petersburgu, powstał prawdopodobnie w XI wieku. Niewiele jednak wiadomo o patchworku i quiltingu przed wiekiem XVIII, i mało jest przykładów, które przetrwały do naszych czasów. W kolekcji Brytyjskiej Gildii Quilterskiej znajduje się jeden z najwcześniejszych znanych, datowanych patchworków - jedwabna narzutka z roku 1718 (Silk Patchwork Coverlet). Wykonana została poprzez zszywanie kawałeczków kosztownego jedwabiu z wykorzystaniem papierowych szablonów; użyte jedwabie przechowywano niczym skarb przez dziesięciolecia, zanim użyto ich do uszycia narzutki.

Postęp technologiczny w produkcji tekstyliów doprowadził, pod koniec XVIII i początek XIX wieku, do momentu gdy modne stało się wykorzystanie drukowanych tkanin bawełnianych. Dla tych, którzy mogli sobie na to pozwolić, kosztowne, drukowane bawełny o wysokim standardzie używane były w patchworkach zszywanych metodą mozaikową, która wymagała innego drogiego towaru - papieru - do zrobienia szablonów.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 29 wrzesnia 2016
 

Spektakl - Ewelina płacze w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 12 października o godz. 19.00 na trzecie już w tym roku spotkanie z „Teatrem Polska”. Tym razem w ramach programu zaprezentujemy Państwu sztukę „Ewelina płacze” w wykonaniu Teatru „TR Warszawa”. Bilety na wydarzenie w cenie 30 zł do kupienia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl.  W sprzedaży dostępne są także karnety w cenie 50 zł. Obejmują one dwa spektakle w ramach „Teatr Polska”- „Ewelina Płacze" i „Znak Jonasza".

Nagradzany na krajowych festiwalach spektakl „Ewelina płacze” traktuje o możliwości bycia sobą w świecie, w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje. Tekst jest zbudowany z fantazji, obiegowych opinii i wizerunków medialnych aktorek i aktorów. Aktorzy grają tu siebie samych wyobrażonych przez kogoś innego. Nie mając możliwości sprostowania informacji na swój temat, pozostają uwięzieni w swoich przypadkowych i fragmentarycznych tożsamościach, które przenikają się z ich prywatną prawdą. Spiętrzenie ról sprawia, że nie wiadomo już do kogo należą wypowiadane ze sceny kwestie. Autorka  sztuki Anna Karasińska dodaje: „W naszej pracy wielokrotne wywracaliśmy wszystko do góry nogami i doświadczaliśmy płynącej z tego wolności, która, jak mamy nadzieję, udziela się naszym widzom”.

W obsadzie przedstawiania znaleźli się znani z kina i telewizji: Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Ewelina Pankowska i Adam Woronowicz. „TR Warszawa”, w którego skład wchodzą to obecnie jeden z najciekawszych polskich zespołów teatralnych. Na przełomie XX i XXI wieku stał się ośrodkiem teatralnej rewolucji, dając początek nowej estetyce i językowi teatralnemu, a także całemu pokoleniu reżyserów, dramatopisarzy, scenografów, kompozytorów i aktorów, które ukształtowało polski teatr początku XXI wieku. Nazywany „młodym punkowym teatrem z Polski” („The Guardian” ) i „najszybszym teatrem w mieście” („Gazeta Wyborcza”), łączy nowatorstwo w inscenizacji i aktorstwie z podejmowaniem kontrowersyjnych tematów, związanych z gwałtownie zmieniającą się rzeczywistością społeczną, polityczną i ekonomiczną. Dyrektorem artystycznym teatru od 1998 roku jest reżyser Grzegorz Jarzyna.

Przypominamy, że celem programu „Teatr Polska” jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. „Teatr Polska” organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 29 wrzesnia 2016
 

ZGŁOŚ SIĘ NA BEZPŁATNE SZKOLENIA do KDK!

Miło nam poinformować, że Krasnostawski Dom Kultury został partnerem w projekcie „Zaproś nas do siebie!”. Jest to nowe przedsięwzięcie Narodowego Centrum Kultury, które powstało przy współpracy 3 programów działających na rzecz profesjonalizacji sektora kultury: Domu Kultury+, Kadry Kultury i Platformy Kultury. Dzięki niemu jesienią zorganizujemy cykl trzech bezpłatnych szkoleń:

 „Edukacja i animacja kulturalna – w poszukiwaniu inspiracji”, termin realizacji: 10-11.10.2016 r.
Zagadnienia kluczowe: mapowanie zasobów; potencjał środowiska lokalnego; współpraca między oświatą a kulturą w wymiarze międzyinstytucjonalnym; współpraca między oświatą a kulturą w wymiarze personalnym; wykorzystanie nowatorskich narzędzi i metod pracy w działalności edukacyjnej i animacyjnej; nowe przestrzenie działań edukacyjnych i animacyjnych; dobre praktyki.

 „Partnerstwo w projekcie”, termin realizacji: 7-8.11.2016 r.

Zagadnienia kluczowe: rodzaje i diagnoza współpracy; rodzaje partnerstw; cele, wizja i misja partnerstwa; rezultaty partnerstwa; opracowanie strategii i wdrożenie zespołu projektowego; zarządzanie partnerstwem; lider w partnerstwie i jego rola; rozwiązywanie konfliktów; partnerstwo projektowe jako początek współpracy długofalowej; umowy i porozumienia pomiędzy partnerami – wzory, przykłady.

 „Diagnoza i ewaluacja działań instytucji”, termin realizacji: 21-22.11.2016 r.

Zagadnienia kluczowe: obszary diagnozy w instytucji czyli czego szukamy?; podstawowe metody badań; tworzenie koncepcji badania; budowanie zespołu badawczego; przegląd i dobór narzędzi badawczych; wykorzystanie i upowszechnienie wyników badań; czym jest ewaluacja; cele ewaluacji; korzyści z ewaluacji; rodzaje i metody ewaluacji.

Szkolenia skierowane są do pracowników instytucji kultury, animatorów, pracowników wydziałów kultury samorządu terytorialnego, pracowników placówek oświatowych, przedstawicieli NGO, przedstawicieli biznesu, reprezentantów innych podmiotów działających w sektorze kultury.

Regulamin szkoleń i karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.kultura.krasnystaw.pl w zakładce „Projekty”. Prosimy o zarezerwowanie sobie czasu i skorzystanie z naszej oferty. Rekrutacja na szkolenie
„Edukacja i animacja kulturalna – w poszukiwaniu inspiracji" trwa tylko do 5 października.
Ilość miejsc ograniczona.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 29 wrzesnia 2016
 

Pożegnanie Lata w rytmie disco!

Krasnostawski Dom Kultury i Pub Perła zapraszają na „Pożegnanie Lata”. W tym roku impreza odbędzie się w Zaułku Nadrzecznym, potrwa dwa dni (24-25 wrzesień)  i wybrzmi głównie w rytmach disco polo. Gwiazdami wydarzenia będą MeGustar i Solaris. Ponadto wystąpią: grupy taneczne z Krasnostawskiego Domu Kultury, Kapela Uroczysko, zespoły Magical, Roxait, 4 Heven oraz Dj Mundi.

Zaczniemy w sobotę 24 września o godz. 17.00 dwugodzinnym blokiem dla dzieci przygotowanym przez KDK. Złożą się na niego m.in. pokazy taneczne, występy wokalistów Strefy Wokalnej oraz mini-recital Piotra Jaremka. Następnie zaprezentuje się zamojski zespół disco polo Magical. Wieczór będzie należał jednak do kapeli MeGustar, która na scenie zamelduje się około godz. 21.00. W skład zespołu wchodzą Sławek Woźnica „Buzek”, który gra na perkusji oraz jest autorem wszystkich kompozycji grupy, Patryk Woźnica „Bazar” - gitara prowadząca oraz wokal, autor wszystkich tekstów zespołu i Robert Dworniczak „Koper” - wokal główny. Grupa stała się rozpoznawalna dzięki teledyskowi do piosenki „Baja Bongo". Zespół szybko został okrzyknięty najlepszym debiutem w kategorii muzyki dance, czego dowodem jest przyznana w 2014 roku przez Dj Mix Club oraz Polo Tv branżowa nagroda „Edenka”.  W kolejnych latach zespół wylansował jeszcze takie hity jak "Libacja", "Daj buziaka", "Zakręć mnie" i "Na okrągło". Na zakończenie dnia dawkę energetycznych przebojów zaserwuje DJ Mundi z Krasnegostawu.

Drugi dzień zaczniemy koncertem dla starszych słuchaczy. Kapela Uroczysko odegra program złożony z piosenek góralskich, podwórkowych, biesiadnych i retro. Następnie w godzinach 17.00 - 23.00 publiczność zabawiać będą zespoły disco z naszego regionu: Magical, Roxait i  4 Heven. Zapewnią one szeroko zróżnicowany repertuar: od szlagierów lat 60-tych, aż po współczesne hity polskie jak i zagraniczne. Każdy przez te kilka godzin powinien znaleźć coś dla siebie. Imprezę zakończy o godz. 23.00 zamojski Solaris. Zespół został założony przez wokalistę Piotra Wójcika w 1990 roku. Ich twórczość oscyluje pomiędzy muzyką dyskotekową, a muzyką pop. Solaris ma na koncie takie przeboje jak: "Samotność jak zły sen", "Nie chcę ciebie stracić", "Martwe słowa" czy "Szmaragdy i diamenty", "Sexi Girl" czy "Ten Twój styl". Inne przebojowe piosenki zespołu spodobały się twórcom seriali telewizyjnych TVP. Utwór "I już zawsze tak będzie" trafił do "M jak Miłość", natomiast "Baj baj baj" znalazła się w "Londyńczykach". Solaris próbował swoich sił w krajowych eliminacjach Eurowizji, wystąpił w Disco Hit Kobylnica, a także był nominowany do nagrody "Hit Wszech Czasów Disco Polo"!

Nie lada atrakcją będzie również Wesołe Miasteczko oraz stoiska z gastronomią i zabawkami. Życzymy udanej zabawy!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 22 wrzesnia 2016
 

Disco w Rynku!

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 11 września w godzinach 17-22.00 na imprezę „Disco w Rynku”. Najgorętsze dyskotekowe trendy zaprezentują zespoły z naszego regionu: Meffis i Blue Angels oraz DJ Mundi. Wszyscy fani muzyki tanecznej – obecność obowiązkowa!

Impreza pierwotnie miała się odbyć 31 lipca, ale w związku z burzą, która przeszła tego dnia nad Krasnymstawem musieliśmy ją przerwać...

Na koncercie wystąpią:

MEFFIS - Pochodząca z Werbkowic grupa Meffis jest obecna na rynku muzycznym już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie wylansowała takie przeboje jak: „Maska”, „Agnieszka P”, „Wakacyjna przygoda”, „Życia smak (Jem pomarańcze)” czy „Piękne imię masz”. Wielotysięczne nakłady osiągnęły jej płyty: „Królowa nocy”,  „Dotyk jak narkotyk” oraz „Raz dwa trzy”. Może pochwalić się również kilkoma teledyskami zarejestrowanymi dla TVP Lublin i Polsatu. Za sukces formacji można także uznać współpracę z takimi artystami jak: Mariusz Matera, Bogdan Sobkowicz, Marek Raduli i  Emil Jeleń.

BLUE ANGELS - Blue Angels to młody, ambitny, kreatywny i pełen pasji zespół ze Świdnika. Gwarantują cudowną zabawę, pełną profesjonalizmu, wspomnień i zadowolenia. Takie przeboje jak „Wymarzona żona” czy „Gorąca noc” rozgrzeją każdego. Z nimi każda impreza jest udana!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 08 wrzesnia 2016
 

PLAN IMPREZ KRASNOSTAWSKIEGO DOMU KULTURY – WRZESIEŃ 2016

Do 14 września,

Wystawa patchworków

Wystawa „Koła, kółka, kółeczka” przygotowana przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku. Głównym celem stowarzyszenia, jak i samej ekspozycji jest popularyzacja tkaniny patchworkowej w Polsce.

Miejsce: Galeria

Organizator: KDK

 

2 września, godz. 14:00

Narodowe czytanie Henryka Sienkiewicza

Narodowe czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej

Miejsce: Rynek Miejski

Organizator: MBP w Krasnymstawie

 

9 września, godz. 13:30

XXII Konkurs poezji więziennej

Obchody 110. Rocznicy powstania więzienia w Krasnymstawie połączone z rozstrzygnięciem XXII Konkursu poezji więziennej.

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: Areszt Śledczy w Krasnymstawie, KDK

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 01 wrzesnia 2016
 

Otwarcie wystawy fotografii członka ZTF Adama Swatka pt. Remiza

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza wszystkich na uroczyste otwarcie wystawy fotografii członka ZTF Adama Swatka pt. "Remiza".

Wernisaż odbędzie się 2 września 2016 roku (w piątek) o godzinie 17:00
w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Remiza w języku polskim ma kilka znaczeń, może to być remiza strażacka, plac zabaw, zajezdnia tramwajowa bądź autobusowa lub miejsce na otwartej przestrzeni porośnięte drzewami i krzewami, które daje schronienie zwierzętom (zwłaszcza w porze zimowej).
Remiza to projekt złożony, który przedstawia małą miejscowość gdzie dorastał fotograf. Pierwotna idea skupiać miała się na znaczeniu i roli remiz strażackich w małych społecznościach, z czasem jednak projekt ewoluował i objął całą miejscowość, jej mieszkańców oraz okolice. Tytułowa Remiza to dom rodzinny, nostalgia, wspomnienia z dzieciństwa, teraźniejszość, ludzie i ich codzienność oraz piękny krajobraz… Adamów na Roztoczu to Remiza.

Adam Swatek (1986) pochodzi z Adamowa. Jest absolwentem fotografii na Uniwersytecie Westminster w Londynie gdzie obecnie mieszka i pracuje. Fotografią zajmuje się od 2007 roku, w swoim dorobku ma dwie zbiorowe wystawy projektu Remiza w Truman Brewery w Londynie.

Wystawa współfinansowana przez Miasto Zamość oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Ekspozycja czynna w dniach 02.09.2016 - 30.09.2016
Galeria Fotografii Ratusz, Rynek Wielki 13, 22-400 Zamość

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 31 sierpnia 2016
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Wrzesień 2016
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi