Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Poznaj krasnostawskie zabytki z KDK

W większości krajów świata 18 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Został on ustanowiony w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. W Krasnymstawie jego obchody będziemy celebrować za sprawą Krasnostawskiego Domu Kultury i przygotowanego przezeń bloku imprez.

Pierwszy punktem programu będzie zwiedzanie Krasnegostawu z przewodnikami: archeologiem – Konradem Grocheckim i etnologiem – Martą Zorską-Swatowską. Jej celem będzie zaprezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Początek wycieczki zaplanowany jest na godzinę 15:00. Zbiórka w Holu KDK.

O godz. 18:00 w Sali Muzycznej KDK Konrad Grochecki wygłosi prelekcję pt. „Z lapidarium przeszłości – o krasnostawskim zamku”. Jak wiemy temat ten od lat budzi emocje nie tylko wśród historyków, ale też zwykłych mieszkańców Krasnegostawu. Wykład będzie dobrą okazją, aby uporządkować swoją wiedzę w tej materii, pozwoli oddzielić fakty od legend. W tejże sali można będzie także obejrzeć wystawę „Krasnostawska Uszebti” prezentującą znaleziska egipskie z terenów polskich, wśród których znajdziemy jeden z najciekawszym eksponatów ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie - figurkę w kształcie mumii, z dwiema motykami w rękach i workiem na plecach, która w czasach starożytnego państwa egipskiego wkładana była do grobu wraz z ciałem zmarłego. Krasnostawska Uszebti pochodzi z II/III wieku n.e. Jak figurka trafiła do Polski? Przyjdźcie 18 kwietnia do Krasnostawskiego Domu Kultury, a być może się dowiecie. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 16 kwietia 2015
 

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Krasnymstawie

Dnia 22 kwietnia 2015 r. o godz. 17:00 zapraszamy na Rynek Miejski w Krasnystawie gdzie na scenie plenerowej wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Wstęp wolny!

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego to największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim. Głównym celem Zespołu jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo.

Swoją działalnością Zespół od ponad 60-ciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej oraz innych państw cudzoziemskich. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami.

Przedmiotem działalności Zespołu jest opracowywanie programów artystycznych i organizowanie koncertów m.in. estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych. Z Zespołem współpracują uznani artyści – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy. Zespół prowadzi działalność promocyjną i wydawniczą oraz upowszechnia twórczość artystyczną kierowaną do wielopokoleniowej widowni.

Zespół Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych.

Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Niewiele bowiem krajów ma tak bogatą, jak Polska, historię walk orężnych oraz tradycję barw, broni i rynsztunku. Prezentowane widowiska artystyczne, koncerty i przedstawienia widzowie, tak w kraju jak i poza jego granicami, przyjmują z aplauzem, ceniąc wysoko profesjonalizm i elegancję artystów. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop. Uznanie dla artystów Zespołu wielokrotnie wyrażali wielcy tego świata – prezydenci, premierzy, koronowane głowy.

Koncert w krasnostawskim Rynku Miejskim odbędzie się okazji 69. rocznicy pierwszych powrotów Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, w tym głównie żołnierzy AK, BCh i NSZ z zespołu łagrów sowieckich nr 270 Borowicze do Ojczyzny.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 16 kwietia 2015
 

Obchody 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej

W niedzielę 12 kwietnia br. w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie odbyły się uroczystości z okazji 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą. Obecni byli m.in.: Elżbieta Prus – reprezentująca Marszałka Województwa Lubelskiego, przedstawiciele władz powiatu - starosta Janusz Szpak, wicestarosta Henryk Czerniej, przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki i sekretarz powiatu Wojciech Hryniewicz. Ponadto we mszy uczestniczyli również kombatanci, przedstawiciele Urzędu Miasta, Gminy Krasnystaw, radni, członkowie partii politycznych, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń oraz młodzież szkolna.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy uczestnicy zgromadzili się przy tablicy oddającej hołd ofiarom mordu katyńskiego. Żołnierze wraz z harcerzami pełnili warty honorowe. Tutaj poszczególne reprezentacje składały wieńce i wiązanki kwiatów. Zapalono także znicze.

Kolejnym miejscem uroczystości był ogród Jana Pawła II. Tam rosną już od kilku lat dęby pamięci poświęcone krasnostawianom, którzy zginęli m.in. w Katyniu. Przy dźwięku werbli oddano hołd  ofiarom katyńskim i smoleńskim. Tutaj również złożono wieńce i wiązanki.

Na zakończenie uroczystości zaproszono jej uczestników na prawdziwie wojskową grochówkę.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 14 kwietia 2015
 

Kolejna edycja konkursu EDEN

Informujemy, że rozpoczęła się kolejna edycja konkursu EDEN. Tegoroczny temat przewodni to „Turystyka i gastronomia lokalna”

Zgodnie z regulaminem w konkursie mogą wziąć udział Regionalne i Lokalne Organizacje Turystyczne, samorządy, instytucje turystyczne, twórcy produktów i szlaków turystycznych, przedsiębiorcy prywatni, a także inne zainteresowane podmioty działające w branży turystycznej. Zgłoszenia należy wysyłać za pomocą aplikacji konkursowej dostępnej na stronie internetowej pod adresem www.edenpolska.pl

Koordynacja projektu w Polskiej Organizacji Turystycznej:

Departament Współpracy Regionalnej
Anna Księżnik
tel. +48 22 536 70 25
e-mail: anna.ksieznik@pot.gov.pl

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 14 kwietia 2015
 

Wystawa - Palma bije, nie zabije, ale zdrowia doda

Dyrektor
Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie

zaprasza

na otwarcie wystawy

Palma bije, nie zabije,
ale zdrowia doda

O tradycjach wielkanocnych

16 kwietnia 2015 r. o godz. 14.00

w siedzibie Muzeum
Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 13 kwietia 2015
 

Rozstrzygnięcie XXI Konkursu im. Anny Kamieńskiej

Do tegorocznej XXI edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej wpłynęło piętnaście tomików wierszy, wydanych w ośmiu wydawnictwach,  których autorami są poeci Województwa Lubelskiego.

 1. Lidia Jurkiewicz, Pod niebem źrenicy, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin
 2. Zdzisław Toczyński, Zbiór Krótkich Opowiadań pisanych Nocą, Wydawnictwo Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Lublin
 3. Edward Franciszek Cimek,  Jesienne Głosy słyszę w dali, Wydawnictwo POLIANNA,  Krasnystaw
 4. Adam Świć, 77 Limeryków, Wydawnictwo ELPIL,  Siedlce
 5. Dorota Chołody, Nic Takiego,  Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz
 6. Danuta Agnieszka Kurczewicz, Żarówki gasną pod ziemią, Wydawnictwo TAWA, Chełm
 7. Zofia Nowacka - Wilczek, Czasobranie, Wydawnictwo Drukarnia Liber Duo, Lublin
 8. Zofia Nowacka - Wilczek, Limeryki, Wydawnictwo Drukarnia Liber Duo, Lublin
 9. Ks. Paweł Wojciech Maciąg, Testament [Otwarty], Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin
 10. Anna Czarniecka, Piękno w prostocie, Wydawnictwo POLIANNA, Krasnystaw
 11.  Artur Chlewiński, Przed siatką, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
 12. Anna Fornal,  Tu i Tam, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
 13. Teresa Syta, Czar Roztocza. Lato, Jesień, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
 14. Ryszard Smolak,  Ukrzyżowane Pejzaże, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
 15. Ks. Jarosław P. Woźniak, Droga, Rozważania drogi krzyżowej, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin

Jury w składzie: dr Ewa Dunaj (Wydział Humanistyczny UMCS), Adam Kulik (poeta, prozaik, twórca filmów dokumentalnych), Danuta Chwała (polonistka, pedagog), swój werdykt ogłosi 21 kwietnia 2015 r. w Sali Muzycznej Krasnostawskiego Domu Kultury, podczas corocznego rozstrzygnięcia Konkursu.

Imprezę rozpocznie audiowizualna prezentacja o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej, podczas której usłyszymy głos Anny Kamieńskiej, patronki Konkursu, zarejestrowany na archiwalnych nagraniach (Wiersze wybrane) z drugiej połowy  lat sześćdziesiątych.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 13 kwietia 2015
 

Razem do inwestorów

Lubelskie samorządy zwierają szyki w walce o przedsiębiorców. Chcą starać się o nowe inwestycje w regionie, ale nie tak jak do tej pory – czyli każdy samorząd oddzielnie, tylko razem. Dlatego ma powstać specjalny system przekazywania informacji o inwestycjach i punkt informacyjny dla przedsiębiorców.

W dniu 9.04.2015 na Zamku w Lublinie odbyła się konferencja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski, który realizuje inicjatywę export.invest.lubelskie w ramach projektu „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego”.

W regionalnym spotkaniu jednostek samorządu terytorialnego województwa lubelskiego „Razem dla przedsiębiorczości”- system wspierania inwestorów i eksporterów w województwie lubelskim, wzięli udział prezydenci, starostowie, burmistrzowie oraz wójtowie wraz z wyznaczonymi pracownikami odpowiedzialnymi za kontakty z przedsiębiorcami i obsługę inwestorów. Wśród zaproszonych do udziału znaleźli się także przedstawiciele powiatu krasnostawskiego.

Od kilku miesięcy tworzy się spójny i harmonijny model współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami. Obecnie trwa najważniejszy etap tej inicjatywy, czyli faza wdrażania systemu wsparcia inwestycji i eksportu w województwie lubelskim.Rola jednostek samorządu terytorialnego w tym systemie ma kluczowe znaczenie, a tylko aktywny w nim udział i jego wsparcie sprawi, że działanie systemu będzie możliwe.

W trakcie spotkania przedstawione i omówione zostały najważniejsze elementy wdrażanego systemu, m. in.:

- na czym w praktyce będzie polegał system wsparcia inwestorów i eksporterów z województwa lubelskiego oraz jakie wartości wniesie ze sobą dla przedsiębiorców, samorządów oraz mieszkańców,

- standardy i narzędzia komunikacji pomiędzy uczestnikami systemu,

- jakiego wsparcia oraz informacji będzie oczekiwał system od jednostek samorządu terytorialnego, a także jakie wsparcie i informacje będą dostarczane przez system do JST,

- rola instytucji centralnych oraz regionalnych w promocji eksportu i inwestycji zagranicznych,

- sposoby gromadzenia i wykorzystywania informacji posiadanych przez system.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 12 kwietia 2015
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Kwiecień 2015
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone.
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi