Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Dziady Jesienne w KDK

Dnia 28 października w Krasnostawskim Domu Kultury o godz. 18:00 odbędzie się finał wydarzenia „Dziady Jesienne”. To efekt realizacji przez krasnostawskich animatorów dwóch projektów w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”.

Głównym punktem finału będzie przedstawienie teatralne „Dziady Jesienne" (godz. 18:30). Przygotowany przez Stanisława Kliszcza (Krasnostawski Dom Kultury) scenariusz inscenizacji został oparty na literackich opisach święta Dziadów i tekstach związanych z tematyką przemijania. Aktorami będą uczniowie krasnostawskich szkół – uczestnicy odbywających się w październiku warsztatów teatralnych. Przedstawienie zostanie opatrzone wstępem w formie prelekcji przeprowadzonej przez Mateusza Sorokę (Muzeum Regionalne w Krasnymstawie), przybliżającej wiedzę o tym obrzędzie oraz wprowadzającą publiczność w świat zapomnianych zwyczajów i tradycji naszych przodków.

Przed premierą odbędą się także skierowane do krasnostawskiej młodzieży warsztaty tworzenia masek „karaboszek” oraz zajęcia kulinarne, gdzie zostaną wytworzone rekwizyty do spektaklu oraz poczęstunek dla widzów.

Zadaniem poszczególnych części przedsięwzięcia jest uwypuklenie roli kultury i tradycji ludowej jako istotnych elementów budowania tożsamości lokalnej. Jego zwieńczeniem będzie koncert duetu Kipikasza (godz. 19.20) – specjalizującego się w muzyce dziadowskiej i folkowej. Ma on być dodatkowym czynnikiem zachęcającym młodzież do dalszych poszukiwań i rozwoju swoich zainteresowań we wcześniej nakreślonych przez organizatorów kierunkach.

„Dziady Jesienne” to kontynuacja wcześniejszych tego typu wydarzeń zrealizowanych przez współpracującą z Krasnostawskim Domem Kultury nieformalną grupę „Pod Napięciem”. Impulsem do przygotowania „Dziadów Jesiennych" był sukces widowiska „Palinocka pod Światowidem” opartego na podobnej idei, za które odpowiedzialne były te same osoby.

Październikowe wydarzenie to część projektu „Młodzi Lubią Kulturę. Lubelska Sieć Edukacji Kulturalnej” realizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”. Strategicznym celem programu jest pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury do kształtowania cenionych społecznie umiejętności i postaw, m.in. kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, zaufania, kompetencji medialnych oraz komunikacyjnych. Rolę lokalnego partnera projektu pełni Krasnostawski Dom Kultury, który udzielił „Dziadom Jesiennym” wsparcia technicznego, merytorycznego i finansowego.

Wydarzenie powstało w wyniku konkursu grantowego na realizację zadań w dziedzinie edukacji kulturalnej zorganizowanego przez CSK w Lublinie w ramach wyżej wspomnianego projektu. Jego beneficjentami w Krasnymstawie zostali Karolina Gołębiowska (pracownik Krasnostawskiego Domu Kultury) i Andrzej Kostrzanowski (grupa nieformalna „Pod Napięciem"). To właśnie ich współpracy zawdzięczamy cykl wydarzeń pod nazwą „Dziady Jesienne”.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 24 października 2016
 

Jubileuszowy Przegląd Twórczości Ludowej

Dnia 19 października 2016 w Krasnostawskim Domu Kultury miał miejsce jubileuszowy XX Przegląd Twórczości Ludowej, będący corocznym podsumowaniem pracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział Chełmski z/s w Krasnymstawie.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00 zaprezentowaniem jednego z nagrodzonych w części poetyckiej konkursu wierszy w interpretacji Piotra Jaremka. Po powitaniu uczestników uroczystości przez Dyrektora Krasnostawskiego Domu Kultury Damiana Kozyrskiego, głos zabrali goście - Zdzisław Podkański Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego, Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Janusz Szpak Starosta Krasnostawski i Artur Sępoch Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, którzy podkreśli wagę Przeglądu i zaangażowanie KDK w pielęgnowaniu i wspieraniu twórczości ludowej.

Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego dla sześciu twórców tutejszego oddziału STL - Adama Lipy, Jadwigi Edyty Lodwich, Leszka Kiejdy, Danuty Perestaj, Lucyny Pikuły i Zofii Sulikowskiej. Odznaki wręczyli Krzysztof Grabczuk i Zdzisław Podkański.

Jako, ze tegoroczny Przegląd obchodził swoje XX- lecie, Danuta Perestaj Prezes Oddziału Chełmskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych z/s w Krasnymstawie, w kilku słowach przypomniała sylwetkę pomysłodawczyni konkursu Jadwigi Nowackiej, wieloletniej opiekunki Twórców Ludowych i pracownika Krasnostawskiego Domu Kultury, a także streściła po krótce cele i założenia Przeglądu Twórczości Ludowej.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 24 października 2016
 

Akordeoniści zawładną KDK!

Dnia 22 października o godz. 16.00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się kolejna edycja Okazjonalnego Przeglądu Akordeonistów „Na Akord”.  Przed krasnostawską publicznością zaprezentują się związani z naszym powiatem i Lubelszczyzną najwięksi wirtuozi tego instrumentu. Gwiazdą imprezy będzie finalistka prestiżowego konkursu „Młody Muzyk Roku 2014” – Inga Piwowarska.

Celem przeglądu „Na Akord” jest propagowanie akordeonu jako instrumentu koncertowego, wykorzystywanego zarówno w muzyce klasycznej jak i we wszelkich odmianach muzyki rozrywkowej. Misją imprezy jest integracja muzyków grających na tym popularnym niegdyś instrumencie, przybliżenie jego historii i tradycji muzykowania na Lubelszczyźnie. Chcemy ukazać prawdziwe oblicze akordeonu, instrumentu o niezwykłym brzmieniu, odkryć jego ukrytą duszę, obalając przekonanie, że jest to instrument jedynie biesiadny. Będzie to okazja do odkrycia na nowo tego ,,ludowego” instrumentu i ukazania jego wszechstronnych możliwości, wykraczających poza stylizowaną muzykę ludową.

Jak co roku w koncercie obok amatorów wystąpią profesjonaliści, stwarzając tym samym możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy doświadczonymi mistrzami a początkującymi adeptami sztuki akordeonowej. Wisienką na torcie tegorocznej edycji będzie występ pięknej, młodej i utalentowanej Ingi Piwowarskiej. Wschodząca gwiazda akordeonu naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Mławie im. A. Krzanowskiego w klasie mgr. Maksymiliana Janika, który nadal jest jej mistrzem. Zdobywała laury w wielu konkursach akordeonowych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy, Międzynarodowym Konkursie „Sonorum” w Kownie, Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej, Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w chorwackiej Puli, Prezentacjach Muzyki Akordeonowej "Harmonia Viva" we Wrocławiu. Inga jest także finalistką Konkursu „Młody Muzyk Roku 2014”, gdzie zdobyła nagrodę publiczności. Niejednokrotnie otrzymywała także stypendia za wybitne muzyczne osiągnięcia, między innymi stypendium Burmistrza Miasta Mława oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie jest studentką I roku na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Bogdana Dowlasza.

Okazjonalny Przegląd Akordeonistów "Na Akord" podsumujemy wspólnym muzykowaniem, potańcówką i otwartym spotkaniem integracyjnym z publicznością w Sali Konferencyjnej KDK.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 21 października 2016
 

Z archiwum IPN - spotkanie 43

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Z archiwum IPN”, które odbędzie 20 października 2016 r. o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej KDK.

Tym razem będzie można wysłuchać wykładu dr Ryszarda Maleszyka na temat dezercji 31. Pułku Piechoty II Armii Wojska Polskiego w 1944 roku w Białce k/Krasnegostawu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 18 października 2016
 

XX Przegląd Twórczości Ludowej

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał XX jubileuszowego Przeglądu Twórczości Ludowej, który odbędzie się 19 października (środa) o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK. Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie XX Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie XVIII Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy pokonkursowej oraz koncert orkiestry symfonicznej.

Celem przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego. Do przeglądu zgłoszono kilkaset prac twórców działających na terenie Lubelszczyzny. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, wycinankarstwo oraz plastyka obrzędowa i zdobnicza. Oprócz wystawy podziwiać je będzie można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.

W tym roku dodatkową atrakcją finału będzie występ Orkiestry Symfonicznej im. M.K. Ogińskiego wraz z solistami z Mołodeczna na Białorusi. Specjalnie na tą okazje wykona ona koncert „Walce, polonezy i polki”.

Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Sponsorami tegorocznej edycji są: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”. Patronat nad Przeglądem objęła Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 17 października 2016
 

Wystawa malarstwa Stanisława Dobrowolskiego i 37. numer czasopisma Nestor

13 października 2016r.w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyła się wernisaż malarstwa Stanisława Dobrowolskiego. Na otwarcie przybyło wielu znakomitych gości. Na wystawie zaprezentowano 34 obrazy olejne i 9 rysunków Stanisława Dobrowolskiego, który od siedemnastu lat jest komisarzem międzynarodowych plenerów malarsko-rzeźbiarskich w Wierzbicy. Od wielu lat rysuje, maluje i rzeźbi, a swoje prace prezentował w konkursach oraz przeglądach, gdzie był wyróżniany i nagradzany. Profesorowie  i studenci  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wysoko ocenili jego rysunki oraz warsztat artystyczny, a także  pomysłowość i oryginalność w traktowaniu tematów. Uczestniczył w ponad pięćdziesięciu plenerach plastycznych i wystawach poplenerowych. Malarz powiedział: „Nieustanne samokształcenie się w sztukach plastycznych daje mi swobodę wyrażania moich zamysłów w różnych technikach, stosownie do mojej wizji i zależnie od obranego przeze mnie tematu, by jak najtrafniej odzwierciedlić to, co w danej chwili jest dla mnie ważne i pobudzające do tworzenia. Moją główną inspiracją do działań twórczych jest natura, której jesteśmy nierozerwalną częścią. Stąd też moje trawestacje ludzi, zwierząt i roślin.”  Wystawę można oglądać do 19 listopada.

Malarz otrzymał kwiaty, podziękowania i gratulacje od przyjaciół oraz Wojciecha Hryniewicza i Aleksandry Stachuli ze Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie oraz Tadeusza Kicińskiego z Miasta Krasnystaw.  

Następnie Andrzej Misiura, redaktor naczelny Czasopisma Artystycznego Nestor zaprezentował zebranym nowy 37. numer czasopisma. Na 96 stronach przeczytamy  wiele ciekawych artykułów literackich i historycznych. Tematykę swoich artykułów przybliżyli autorzy publikujący w aktualnym numerze. Sponsorem numeru jest Urząd Miasta Krasnystaw i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 17 października 2016
 

Orkiestra Symfoniczna z Białorusi w KDK

W dniach 18-19.10.2016 r. na zaproszenie Burmistrz Krasnegostawu Hanny Mazurkiewicz i Stowarzyszenia Integracyjnego „Magnum Bonum” w Krasnostawskim Domu Kultury wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. M.K. Ogińskiego wraz z solistami z Mołodeczna na Białorusi.

Orkiestra współpracuje ze Stowarzyszeniem Integracyjnym „Magnum Bonum” od dłuższego czasu. Ma na swoim koncie liczne koncerty w całej Europie oraz znaczące sukcesy w konkursach międzynarodowych. W Polsce występowała przed kilku laty w Krasnymstawie, Lublinie, Chełmie oraz Włodawie. Koncerty te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców wspomnianych miast.

W tym roku w Krasnostawskim Domu Kultury Orkiestra zaprezentuje się dwa razy. Koncert „Wieczór muzyki klasycznej" odbędzie się 18 października o godz. 17.30, natomiast „Walce, polonezy i polki" wybrzmią 19 października o godz. 13.00 – na finał „XX Przeglądu Twórczości Ludowej”.

W programie obu występów znajdą się m.in. kompozycje: Wieniawskiego, Czajkowskiego, Verdiego, Ogińskiego, Kalmana, Bizeta, Chopina, Rossiniego czy Straussa.

Na oba koncert wstęp wolny. Zapraszamy!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 17 października 2016
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Październik 2016
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi