Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Warsztat Terapii Zajęciowej

zaprasza

w dniach 2-20 grudnia 2016r.

do Biblioteki Powiatowej w Krasnymstawie

na

Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 05 grudnia 2016
 

PLAN IMPREZ KRASNOSTAWSKIEGO DOMU KULTURY – GRUDZIEŃ 2016

3 grudnia, godz. 18:15

Spotkanie z Marią Mamoną i Ryszardem Bugajskim

Pokaz specjalny filmu „Zaćma”, po którym odbędzie się spotkanie z jego reżyserem Ryszardem Bugajskim oraz odtwórczynią głównej roli Marią Mamoną, która pochodzi z Krasnegostawu. Bilety na seans na www.bilety.krasnystaw.pl

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: KDK

 

6-8 grudnia,

Mikołajki w kinie Morskie Oko

Seanse filmu animowanego „Vaiana – Skarb Oceanu”. Szczegóły na stronie www.kino.krasnystaw.pl

Miejsce: Sala Kinowa

Organizator: KDK

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 30 listopada 2016
 

Gwiazdy kina w KDK!

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 3 grudnia o godz. 18.15 na specjalny seans filmu „Zaćma". Po projekcji odbędzie się spotkanie z jego twórcami: reżyserem Ryszardem Bugajskim i aktorką Marią Mamoną.

„Zaćma" to najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: „Przesłuchanie” i „Układ zamknięty”. „Zaćma” opowiada o prawdziwej postaci Julii Brystygierowej, znanej jako „Krwawa Luna” – sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. W filmie zobaczymy m.in. Janusza Gajosa – zdobywcę nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Małgorzatę Zajączkowską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Marka Kalitę.

Główną rolę w filmie zagrała urodzona w Krasnymstawie Maria Momona. Pani Maria jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. W swojej blisko 40-letniej pracy zawodowej zagrała kilkadziesiąt ról w teatrze grając w sztukach opartych na Szekspirze, Czechowie, Dostojewskim, Bułhakowie czy Wilderze. Występowała również w filmach i serialach m.in. „Barwach szczęścia", „Generale Nilu", „W imię...", czy „Układzie zamkniętym". Jest autorką monodramu „Panie Markizie…”, który grała w Polsce pod koniec lat 80-tych. Nie boi się wyzwań i trudnych ról. Przez 14 lat pracowała społecznie w Komisji Skolimowskiej, opiekując się Domem Aktorów Weteranów w Skolimowie.

Rozmowę z artystami poprowadzi Ewa Magdziarz - opiekun MDKF „Iluzjon" w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie i lokalny Lider Filmoteki Szkolnej.

Film „Zaćma" w krasnostawskim kinie „Morskie Oko" będzie wyświetlany w okresie 2-8 grudnia, bilety do nabycia w kasie kina oraz na www.bilety.krasnystaw.pl

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 30 listopada 2016
 

Nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie!

Od 8 listopada do 19 grudnia 2016 r. w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie przy ul. Piłsudskiego 5A można obejrzeć wystawę pt. "Ornamenta Ecclesiae. Sztuka sakralna z kościołów krasnostawskich XVII-XVIII wieku ".

Wystawa swoją tematyką wpisuje się w obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na ekspozycji można zobaczyć blisko 50 obiektów związanych z krasnostawskimi świątyniami. Zabytki użyczyły: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława B. M. w Gorzkowie.

Początki krasnostawskiej parafii należy wiązać z powstaniem ośrodka miejskiego na prawie magdeburskim w końcu wieku XIV-ego. To wtedy, przy południowo-zachodniej pierzei rynku, wzniesiono murowany kościół pw. Wszystkich Świętych. Krasnostawska fara to jedna z kilku świątyń obok kościołów pw. św. Krzyża, św. Ducha i Przemienienia Pańskiego nie zachowanych do dzisiaj, o których wspominają źródła archiwalne.

Muzeum w Krasnymstawie czynne jest codziennie (oprócz poniedziałków i świąt):
wtorek - piątek 10.00 - 16.00
sobota 10.00 - 15.00
niedziela 10.00 - 15.00

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 28 listopada 2016
 

Ostatnie szkolenie za nami…

W dniach 21-22 listopada 2016 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się szkolenie „Diagnoza i ewaluacja działań instytucji". Było to trzecie i ostatnie spotkanie kształcące animatorów kultury, jakie zrealizowano w ramach projektu „DK+ Zaproś nas do siebie!” w KDK.  Przypomnijmy, że przedsięwzięcie Narodowego Centrum Kultury, które powstało przy współpracy trzech innych programów NCK: Domu Kultury+, Kadry Kultury i Platformy Kultury, poprzez cykl szkoleń pomaga osobom działającym w sektorze kultury zmierzyć się z realnymi problemami obecnymi w danym środowisku i umiejscowionymi w lokalnym kontekście.

W szkoleniu, które poprowadził Tomasz Ignalski wzięli udział pracownicy instytucji kultury i głównie z terenu powiatu krasnostawskiego. Do wyjątków należeli przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury w Szczebrzeszynie i Galerii Labirynt z Lublina. Najsilniej i tym razem reprezentowany był Krasnostawski Dom Kultury.

Kluczowe zagadnienia jakie zostały poruszone na szkoleniu to: obszary diagnozy w instytucji; podstawowe metody badania; tworzenie koncepcji badania; budowanie zespołu badawczego; przegląd i dobór narzędzi badawczych; wykorzystanie i upowszechnienie wyników badań; cele ewaluacji; korzyści z ewaluacji; rodzaje i metody ewaluacji.
Prowadzący przybliżył również program NCK „DK + Inicjatywy lokalne”. Na prośbę uczestników podzielił się swoim doświadczeniami związanymi z tym programem, z którym pełniąc różne w nim role, jest związany od samego jego początku.
Warsztat prowadzony był głównie metodami aktywnymi. Uczestnicy pracowali zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Doświadczali konkretnych sytuacji, analizowali, wyciągali wnioski i określali ich zastosowanie w praktyce. Szkolenie wyróżniło się na tle innych częścią przeprowadzoną poza siedzibą Krasnostawskiego Domu Kultury. Spacer diagnostyczny, bo nim mowa nasunął uczestnikom szereg pomysłów na nowe działania kulturalne. Ukierunkował także nowe myślenie o diagnozie i ewaluacji, które dla części grupy były do tej pory żmudną i nikomu niepotrzebną procedurą badawczą.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 28 listopada 2016
 

Wystawa Adama Białego OBRAZ SENTYMENTALNY - relacja

22 listopada w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Adama Białego, malarza mieszkającego w Żółkiewce. Gości powitała dyrektor biblioteki Elżbieta Patyk. Na wystawie malarz zaprezentował 12 obrazów i 11 grafik,  a także 28 wybranych prac swoich uczniów.

Adam Biały mieszka w Żółkiewce, pracuje w Wysokiem. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie na kierunku wychowanie plastyczne, a następnie studia podyplomowe z informatyki.

Jego prace plastyczne prezentowane były wystawach indywidualnych oraz zbiorowych i znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Izraelu, USA, Słowacji, Szwecji.

Od kilkunastu lat jest wychowawcą i nauczycielem wielu późniejszych absolwentów szkół artystycznych różnych profili. W czasie wernisażu wyjaśnił, że  tytuł wystawy odnosi się do jego sentymentu do ludzi i miejsc. Powiedział, że  teksty piosenek, które zaśpiewała na początku Martyna Łusiak z pracowni muzycznej MDK doskonale wpisują się w jego pracę pedagogiczną, gdzie bardzo ważne jest zrozumienie uczniów, dodanie im wiary w siebie i wydobycie symbolicznej iskry oraz talentu, jaki posiadają. Mówił: „Moje dzieła to moi uczniowie, którym daję początek - iskrę zainteresowania sztuką, abecadło plastyczne i warsztat. Od nich samych zależy późniejsza ich forma i treść. Sami w sobie ewaluują przez całe twórcze życie. Są to dzieła, które zostaną osadzone w ramę u kresu mocy twórczej –kresu życia.”

Kwiaty i podziękowania w imieniu samorządu powiatu przekazali Aleksandra Stachula i radny powiatu Mirosław Księżuk, w imieniu samorządu miasta Przewodniczący Rady Edward Kawęcki, a w imieniu samorządu Żółkiewki dyrektor Ośrodka Kultury Samorządowej Anna Podgórska i Przewodniczący Rady Gminy Henryk Jaremek.

Wystawę można oglądać do 22 grudnia b.r.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 27 listopada 2016
 

Z Krasnegostawu na Sybir 1944–1945

Jest to temat kolejnego spotkania z historią naszego regionu, na które zaprasza Krasnostawski Dom Kultury w czwartek 24 listopada 2016 r. o godz. 17.00 do Sali Konferencyjnej. Tym razem będzie ono efektem współpracy z Kołem Rejonowym w Gorzkowie oraz Kołem Rejonowym w Zamościu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Spotkanie ma zarówno wymiar symboliczny, jak również edukacyjny. Symboliczny - ponieważ 18 listopada 1944 r. wyruszył z dworca kolejowego w Lublinie pierwszy transport do zespołu sowieckich łagrów Borowicze Polaków aresztowanych przez NKWD na Lubelszczyźnie. Z Krasnegostawu do Lublina transport zorganizowano dwa dni wcześniej 16 listopada. W grudniu 1944 r. i w miesiącach styczeń – kwiecień 1945 r. kolejne pociągi pojechały na wschód na nieludzką ziemię. Do wagonów trafiło wielu mieszkańców z powiatu krasnostawskiego. Znaczną część z nich udało się ustalić, głównie poprzez kontakty z rodzinami i starszym pokoleniem osób interesujących się losami „Sybiraków”. Edukacyjnym aspektem tego przedsięwzięcia będzie spotkanie z „żywą historią”. Tak dosłownie możemy określić obecność gości honorowych w osobach ppłk Zbigniewa Kruka oraz por. Narcyza Kruka – żołnierzy Armii Krajowej i więźniów sowieckich łagrów, którzy zgodzili się podzielić z zebranymi swoimi przeżyciami. W zebraniu udział zapowiedzieli kombatanci, osoby bliskie i przyjaciele osób represjonowanych z tzw. środowiska „Borowiczan” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Zamojskie Centrum Wolontariatu, które realizuje wiele programów wspierających środowiska kombatanckie oraz programów edukacyjnych dla młodzieży z kilkudziesięciu krajów nie tylko Europy.

Wielu „Sybiraków” nigdy nie wróciło do Polski. Nie wiadomo nawet, gdzie spoczywają. Czas nieubłaganie zabiera też z naszej społeczności „na wieczną wartę” ostatnich bohaterów trzymanych w obozach na nieludzkiej ziemi. Pamiętając o zmarłych, trzeba mieć świadomość, że być może jest to ostatni moment by oddać hołd żyjącym i wysłuchać autentycznego przekazu o piekle, które przeszli.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 23 listopada 2016
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Grudzień 2016
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi