Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Polska Pięknieje - po raz ósmy

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło VIII edycję Konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 czerwca.

„Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” to prestiżowy konkurs, w którym nagradzane są najlepsze przedsięwzięcia z zakresu turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 1300 projektodawców.

Tegoroczna edycja konkursu będzie okazją do podsumowania kończącej się perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013. Wyróżnione i nagrodzone projekty są przykładami dobrze zainwestowanych funduszy europejskich.

W tym roku chcemy serdecznie zachęcić do zgłaszania projektów w nowych kategoriach tj. turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, miejsce przyjazne rodzinie, edukacja.

Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach:

 • Rewitalizacja - wyprowadzanie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych i nadanie im nowych funkcji,
 • Obiekt turystyczny - np. muzeum, hotel, zamek, pałac, zajazd, centrum kongresowe, skansen, obiekt sakralny itp.,
 • Turystyka mobilna i wirtualna - usługi turystyczne wykorzystujące aplikacje mobilne i internet, np. wirtualny spacer, internetowe platformy turystyczne, e-mapy, e-booki, internetowe przewodniki, itp.,
 • Turystyka aktywna - np. ścieżka rowerowa, szlak wodny, szlak turystyczny, obiekt sportowo-rekreacyjny,
 • Kultura i sztuka - instytucje kultury, a także promocyjne wydarzenia kulturalne o charakterze cyklicznym,
 • Miejsce przyjazne rodzinie - np. park tematyczny, biblioteka, ogródek jordanowski, ogród zoologiczny, centrum wypoczynkowo-edukacyjne, park orientacji przestrzennej,
 • Edukacja - np. edukacyjne centrum naukowe, program edukacyjny, cykliczne spotkania edukacyjne, wydarzenia sportowo-rekreacyjno-edukacyjne.

Laureaci otrzymają statuetkę „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, tablicę pamiątkową oraz dyplom, a także zindywidualizowane pakiety promocyjne. Wszystkie projekty nominowane do nagrody zostaną zaprezentowane w okolicznościowym albumie oraz znajdą się w przewodniku turystycznym „Śladem Funduszy Europejskich”. Najlepsze projekty poznamy podczas uroczystej konferencji organizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 20 maja 2015
 

Gminne Święto Ludowe oraz jubileusz 55 - lecia zespołu JAWOR

Dnia 17 maja 2015 roku w Siennicy Różanej miało miejsce podwójne wydarzenie. Zorganizowano Gminne Święto Ludowe oraz jubileusz 55 – lecia zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „JAWOR”.

Dzień rozpoczął się od pochodu na cmentarz i złożeniu wieńca na grobie pana Józefa Dzika, założyciela zespołu. Następnie wszyscy udali się do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Siennicy Różana, by uczestniczyć we mszy świętej w intencji Józefa Dzika.

Głównym miejscem, w którym odbyła się cześć oficjalna uroczystości był amfiteatr. Imprezę poprowadziła Katarzyna Czajka, nauczycielka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej witając przybyłych gości: władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prorektora dr hab. Krzysztofa Gołackiego, Kanclerz Grażynę Szymczyk oraz Zbigniewa Romanowicza wraz z jubilatami Zespołem Pieśni i Tańca „JAWOR”, Dyrektora Finansowego Urzędu Marszałkowskiego Ryszarda Staśczaka.

Powitano również Panią Teresę Królikowską Dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie, Roberta Jakubca Prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie, kierownictwo Agencji Rezew Materiałowych – Ryszarda Raczyńskiego i Artura Bendera. Starostę Krasnostawskiego Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie Janusza Szpaka wraz z Wicestarostą Henrykiem Czerniejem, Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Piotra Banacha, redaktor naczelną Super Tygodnia Wandę Jaroszczuk, księży Stanisława Sieczkę duszpasterza akademickiego, Ryszarda Siedleckiego proboszcza tutejszej parafii oraz Franciszka Kamińskiego proboszcza parafii w Siennicy Nadolnej oraz przybyłą delegację z zaprzyjaźnionej gminy Żydiczyn na Ukrainie z Wójtem Olkiem Dankiewiczem wraz z Prezesem Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy Henrykiem Kościelnym. Swoja obecnością zaszczyciła także Honorowy Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Honolulu Bożena Jarnot.

Jako pierwszy zabrał głos Wójt Gminy Siennica Różana Leszek Proskura nawiązując do obchodzonych uroczystości, naszych kulturowych korzeni, gratulował tak wspaniałego jubileuszu zespołowi, który nieustannie działa już od ponad 55 lat, kolejno Starosta Krasnostawski oraz Senator Józef Zając również gratulowali zespołowi w tak znaczącym dla nich dniu, nawiązali do jakże istotnego znaczenia człowieka i włożonej pracy do osiągnięcia zamierzonego celu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 20 maja 2015
 

Dni Krasnegostawu 2015

Zapraszamy na Dni Krasnegostawu w 2015 r.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 19 maja 2015
 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie będzie kształcił dla pracodawców

Lokalny (ale nie tylko) rynek pracy upomina się o fachowców, gdyż boleśnie zaczyna odczuwać skutki zapaści  kształcenia zawodowego w Polsce w poprzednich latach. Rozpoczyna się walka o dobrego pracownika. Najlepszy jest taki, którego firma sama sobie wykształci. Czy to w ogóle jest możliwe? Tak, pod warunkiem ścisłej współpracy szkoły z dana firmą rozpoczynającej się już na etapie tworzenia  programu nauczania, a kończącej na realizacji kształcenia praktycznego w  firmie, w realnych warunkach produkcyjnych.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie (popularna Zetka) po konsultacjach z lokalnymi przedsiębiorstwami postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i wprowadził do swojej oferty edukacyjnej na rok szkolny 2015/2016 propozycje nowych zawodów uwzględniających preferencje firm. Szkoła próbuje obalić mit, że szkoły zawodowe kształcą bezrobotnych. Szkoła będzie kształciła przyszłych pracowników, fachowców w danej branży, których firmy chcą zatrudnić.

Lokalna branża metalowa reprezentowana przez takie firmy jak Energoremont sp. z o.o., Wemax, Brenal sp. z o.o., Mazurek-Metal zainteresowana jest operatorami nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie. ZSP Nr 1 wprowadził zawód technik mechanik, którego pierwszą kwalifikacją będzie obsługa nowoczesnych obrabiarek skrawających, takich które wykorzystywane są w procesie produkcji  wyżej wymienionych przedsiębiorstw. Przedmioty zawodowe praktyczne będą realizowane w tych firmach podczas normalnego procesu produkcyjnego. Jednocześnie kierownictwo będzie mogło na bieżąco obserwować swoich  przyszłych pracowników, by wybrać tych najlepszych.  Na tym będzie m.in. polegała współpraca szkoły z tymi przedsiębiorstwami.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 nie pomija współpracy z małymi przedsiębiorstwami. Po konsultacjach z nimi postanowił prowadzić nabór do klasy wielozawodowej, która będzie pomagać wykształcić fachowców w tzw. zawodach niszowych, na które jest jednostkowe zapotrzebowanie np.: piekarzy, cukierników, blacharzy samochodowych, zegarmistrzów i wszystkich innych, na które pracodawcy zgłaszają popyt. Jest to specyficzna forma kształcenia, gdyż teoretyczne przygotowanie zawodowe w danym zawodzie uczeń zdobywa na specjalistycznych kursach zawodowych, za które płaci szkoła. Praktyczna nauka zawodu jest realizowana u przedsiębiorcy, z którym uczeń zawiera umowę o pracę jako pracownik młodociany. Wiąże się z tym kilka korzyści dla ucznia: umowa o pracę, to staż pracy i wynagrodzenie, praktyka u pracodawcy to zapewnione przyszłe miejsce stałej pracy.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 15 maja 2015
 

Powiatowe konkursy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych rozstrzygnięte

14 maja br. W Refektarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, na szczeblu powiatowym uroczyście podsumowano konkursy przedmiotowe. Zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali wartościowe nagrody wraz z gratulacjami za wysokie osiągnięcia. Spotkania tego typu odbywają się co roku, a ich inicjatorem i organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.

Oto nazwiska zdobywców trzech pierwszych miejsc:

Język polski:

 • I Miejsce Angelika Samoraj II LO, Joanna Wójtowicz I LO
 • II Miejsce Eliza Banak I LO, Maria Bas I LO, Agata Magier II LO
 • III Miejsce Patrycja Minicka ZSP Nr 1

Matematyka:

 • I Miejsce Jakub Antoniak I LO, Cyprian Mataczyński I LO
 • II Miejsce Krzysztof Baran II LO
 • III Miejsce Dagmara Bojarczuk II LO

Język angielski:

 • I Miejsce Michał Bobryk II LO
 • II Miejsce Angelika Samoraj II LO
 • III Miejsce Dominika Mazurek I LO

Do konkursowych zmagań prymusom pomogli przygotować się opiekunowie: Marzena Altmajer – Chwała, Andrzej Skiba, Leszek Kluch, Anna Kowalska, Aneta Pitucha, Ewa Przybyszewska, Monika Adamczuk – Szamik, Ewa Magdziarz, Marta Maślona.

Dyplomy gratulacyjne otrzymali również dyrektorzy szkół z powiatu.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 15 maja 2015
 

Majówka Ludowa w Żółkiewce 24 maja

Zapraszamy na Majówkę Ludową do Żółkiewki 24 maja !

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 12 maja 2015
 

Noc Muzeów 2015 -16 maja od 19.00 do 24.00 Krasnystaw

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie oraz Stowarzyszenie "Krasnostawianie"

zapraszają na

Noc Muzeów 2015  16 maja od 19.00 do 24.00

specjalnie na tę okazję przygotowanych zostało wiele atrakcji. Przede wszystkim nocne zwiedzanie wystaw i ekspozycji, w tym zaplanowaną specjalnie na Noc Muzeów wystawę pt.:
„Szkło piękne i użyteczne - wyroby szklane wytwórni europejskich od XVIII do początku XX wieku."

Prelekcje:

"Bajdy Wierutne" Zbigniewa Atrasa

„Jeśli ktoś z nich umrze, palą go w ogniu – czyli o zwyczajach pogrzebowych przedchrześcijańskich Słowian” – Konrad Grochecki

„Koniec świata w Arkonie, czyli o Słowianach słów kilka” – Mateusz Soroka

Ponadto będzie można obejrzeć pokaz "Lasershow" przygotowany przez firmę RGB Lighting

oraz prezentację audiowizualną pt. "Wiersze wybrane Anny Kamieńskiej"

Atrakcją muzyczną będzie występ kapeli folkowej "Styrta"

Dodatkowo będzie możliwość degustacji wypieków kuchni wiejskiej przygotowanych przez Stowarzyszenie Mieszkańców Przedmieścia Zastawie.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 12 maja 2015
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2015
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone.
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi