Lokalna Organizacja Turystyczna "Krasnystaw - Wrota Roztocza" Powiat krasnostawski

Miasto Krasnystaw

Gmina Fajsławice Gmina Gorzków Gmina Izbica Gmina Krasnystaw Gmina Kraśniczyn Gmina Łopiennik Górny Gmina Rudnik Gmina Siennica Różana Gmina Żółkiewka
 

Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce

Drukuj

Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce

ul. Krótka 3
22-335 Żółkiewka
tel. (84) 683 17 28

Upowszechnianiem kultury w gminie Żółkiewka zajmuje się Ośrodek Kultury Samorządowej. Początek istnienia tej placówki sięga połowy lat 60-tych XX wieku. Wtedy utworzony został Gromadzki Ośrodek Kultury. Obecny Ośrodek Kultury to instytucja połączona w 1991 r.z dwóch placówek: Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminnej. Zajmuje się upowszechnianiem kultury poprzez: organizowanie świąt i rocznic państwowych, imprez wg kalendarza obrzędowego, Gminny Festiwal Kolęd, Jasełek i Pastorałek, Konkurs na palmę, pisankę i stroik wielkanocny, imprez rozrywkowych, oświatowych (gminne eliminacje konkursów recytatorskich np. Wojewódzki Jesienny Konkurs Recytatorski). Odbyło się 10 edycji corocznie organizowanego Żółkiewskiego Konkursu Recytatorskiego, konkursy czytelnicze, spotkania autorskie, przeglądy rejonowe do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych, imprezy okolicznościowe, np. Dzień Dziecka czy Święto Kobiet, Dożynki Gminno-Parafialne.
Z myślą o dzieciach i młodzieży corocznie w okresie ferii zimowych organizowane są dyskoteki, wycieczki , konkursy, turnieje, zabawa choinkowa, zabawy dla najmłodszych a podczas wakacji letnich kilkudniowe wycieczki lub obozy letnie nad jeziorem.
Od 11 lat OKS czynnie bierze udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Na szczególną uwagę zasługują cieszące się od 10 lat wśród mieszkańców Żółkiewki i okolic festyny letnie, które wpisały się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych gminy a nawet powiatu: Powitanie Lata, Żółkiewskie Spotkania z Twórczością Ludową, Powiatowy Festyn Rodzinny, Biesiada nad wodą i Wybory Miss Lata.
W/w festyny OKS organizuje w plenerze, przy zalewie w Żółkiewce, gdzie mieszkańcy chętnie chcą spędzać swój wolny czas. Są to duże przedsięwzięcia kulturalne wymagające szczególnego zaangażowania i pomysłowości.

Na terenie gminy działają twórcy ludowi: Zbigniew Wlizło z Żółkiewki (rzeźba), Alina Brankiewicz z Huty ( haft krzyżykowy), Grażyna Podgórniak z Rożek i Grażyna Bartoszek z Rożek (palmy i stroiki wielkanocne), Joanna Pawełczak z Huty (gobeliny). Wszyscy wielokrotnie wystawiali swoje prace w sali Ośrodka Kultury.

Przy Ośrodku Kultury w Żółkiewce działają zespoły artystyczne:

1. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Dżet",

2. Dziecięcy Zespół Teatralny,

3. Dziecięce zespoły obrzędowe: tradycyjne Jasełka i Herody,

4. Kabaret „Drzazga”,

5. Zespół chóralny,

6. Duet harmonijek ustnych.

Wszystkie zespoły biorą czynny udział w uroczystościach lokalnych oraz w przeglądach i konkursach powiatowych otrzymując często wysokie miejsca. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego pod kierunkiem pani Krystyny Kobylańskiej otrzymał wyróżnienie na Konfrontacjach Tanecznych w Zamościu w 1998 r. Jasełka pod kierunkiem pani Anny Podgórskiej kilkakrotnie zdobyły I miejsce, II miejsce na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Krasnymstawie, a w 1999 r. zakwalifikowały się do Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie. Zespół chóralny pod kierunkiem pana Mieczysława Garbacza na Powiatowym Przeglądzie Pieśni Religijnej w Łopienniku w 2006 r. otrzymał wyróżnienie w swojej kategorii. Kabaret „Drzazga” pod kierunkiem Anny Podgórskiej w 1999 r. na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi zdobył I miejsce w swojej kategorii, kilka razy brał udział w Wojewódzkich Spotkaniach Kabaretowych w Kąkolewnicy, gdzie w 2005 r. zajął I miejsce za fredrowskie poczucie humoru i dobrą grę aktorską. Teksty programów kabaretowych są dziełem pana Zbigniewa Kołodziejczyka, stroną muzyczną zajmuje się pan Jan Podgórski. Od pięciu lat Ośrodek Kultury pełni funkcję siedziby Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki. Wspólnie organizowane są różne spotkania o tematyce regionalnej, spotkania z ciekawymi ludźmi i uroczystości lokalne.

Źródło: strona internetowa Urzędu Gminy w Żółkiewce www.zolkiewka.pl

oraz

strona internetowa Ośrodka Kultury Samożadowej w Żółkiewce www.oks-zolkiewka.pl

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.