Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Konferencja historyczna w KDK

Krasnostawski Dom Kultury we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie organizuje w dniu 29 maja 2015 r. o godz. 13.00 w Sali Widowiskowej regionalną konferencję historyczną pod tytułem „Krasnystaw w latach Wielkiej Wojny. 100 lat samorządu miejskiego”.

Zarówno termin konferencji jak i tematyka wygłoszonych referatów korespondują z bardzo ważnymi dla historii miasta wydarzeniami. Po przełamaniu frontu pod Gorlicami w pierwszych dniach maja 1915 r., wojska państw centralnych z końcem czerwca wkroczyły na Lubelszczyznę. 15 lipca 1915 r. rozpoczęło się natarcie, którego celem było zdobycie między innymi zaciekle bronionego przez Rosjan Krasnegostawu. Miasto legło w gruzach, ale był to koniec blisko 103 letniego rosyjskiego panowania na Ziemi Krasnostawskiej (Rosjanie goniąc armię Napoleona spod Moskwy wkroczyli do Krasnegostawu już w końcu grudnia 1812 r.). Kończyła się pewna epoka. Austriackie władze okupacyjne jesienią 1915 r. nie zdelegalizowały działalności komitetów społecznych, które przystąpiły do organizacji pomocy szczególnie potrzebnej mieszkańcom  miast, gdzie drastycznie brakowało żywności i opału na zbliżającą się zimę. Taka pomoc była organizowana także w Krasnymstawie w którym członkowie komitetów pomocowych otrzymali mandaty do pierwszej polskiej Rady Miasta złożonej wyłącznie z rodowitych i zasłużonych jego mieszkańców.

 W wystąpieniach, jako pierwszy zabierze głos Pan prof. dr hab. Jan Lewandowski, który zaprezentuje temat dotyczący sytuacji w naszym mieście w przełomowym 1915 r. Następnie dr hab. Mariusz Korzeniowski w swoim referacie przedstawi niezwykle ciekawe relacje i wspomnienia obrazu wojny wokół Krasnegostawu w latach 1914 – 1915. W dalszej kolejności dr Andrzej Przegaliński opowie ciekawostki związane z funkcjonowaniem siedzib krasnostawskiego ziemiaństwa u progu Wielkiej Wojny. Spotkanie z historią zakończy dr Ryszard Maleszyk, który zrelacjonuje funkcjonowanie Rady Miasta Krasnegostawu w czasie I wojny światowej.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny, a materiały z obrad zostaną opublikowane w VI tomie „Zapisek Krasnostawskich” wydawanych przez Krasnostawski Dom Kultury.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 26 maja 2015
 

Wystawa prac Tomasza Maćkiewicza

Serdecznie zapraszamy do Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury w dniu 29 maja 2015 r. o godz. 17:00, gdzie odbędzie się wernisaż prac autorstwa Tomasza Maćkiewicza - na co dzień wykonującego zawód policjanta dzielnicowego Posterunku Policji w Siennicy Różanej.

Tomasz Maćkiewicz z zamiłowania jest  twórcą  nowoczesnych obrazów i pieszych  wędrówek po tatrzańskich szlakach. W pracy lubi  bezpośredni  kontakt z ludźmi, natomiast po służbie  bierze pędzle i maluje słuchając dobrej muzyki.Prezentowana w KDK  wystawa prac malowanych farbami akrylowymi to zbiór abstrakcyjnych przemyśleń ujętych w formacie 100x70 cm, które odzwierciedlają nierzeczywistą naturę.
Pomimo tego, iż po raz pierwszy malował  farbami, to każdy namalowany obraz twórczo absorbował. Mottem jego prac jest myśl Seneki: „Wszelka sztuka jest naśladowaniem natury”.Wystawie będzie towarzyszył koncert, podczas którego wystąpią Roksana Grobelna i Joanna Kleban.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 26 maja 2015
 

Najlepsi recytatorzy z powiatu wybrani!

W dniu 18 maja 2015 r. odbyły się  eliminacje powiatowe XXXIV Małego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Krasnostawski Dom Kultury. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu recytatorów ze szkół powiatu krasnostawskiego. Recytatorzy zmierzyli się z różnorodnymi utworami literackimi, będąc wnikliwie oceniani przez Jury w składzie: Anna Kistelska, Weronika Pazyna i Anna Podgórska. Po wysłuchaniu 49 recytatorów Jury postanowiło wytypować do eliminacji wojewódzkich następujących recytatorów:

  1. Zuzanna Zegar – Szkoła Podstawowa w Gorzkowie
  2. Aleksandra Wójcik - Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie
  3. Jakub Bednarski  - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Krasnymstawie
  4. Agnieszka Pezda – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Krasnymstawie

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

  1. Dominika Bednarz – Szkoła Podstawowa w Gorzkowie
  2. Marcelina Kliszcz – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Krasnymstawie
  3. Olga Jastrzębska – Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 26 maja 2015
 

Teatr Polska ponownie w Krasnymstawie!

W dniach 20-21 maja 2015 r. Damian Kozyrski - Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury uczestniczył w Targach Sztuki, które odbywały się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Targi Sztuki to spotkanie przedstawicieli domów kultury z całej Polski oraz przedstawicieli teatrów, których spektakle zostały zakwalifikowane do programu TEATR POLSKA 2015.  Targi Sztuki stwarzają możliwość nawiązania współpracy między domami kultury a teatrami, zaplanowania objazdów, wymiany doświadczeń, sieciowania instytucji i tworzenia platformy do współpracy także poza programem TEATR POLSKA.

W programie tegorocznych Targów znalazły się m.in. warsztaty dotyczące edukacji teatralnej „Sojusznicy edukacji?”oraz tradycyjnieprezentacja spektaklizakwalifikowanych do objazdów w tegorocznej edycji programu TEATR POLSKA.

Dyrektor KDK po zapoznaniu się ze spektaklami, a także ich wymaganiami techniczno-organizacyjnymi postanowił zaprosić do Krasnegostawu teatry, które prezentują różnorodne formy sztuki teatralnej. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury w czasie od sierpnia do grudnia 2015 r. następujące spektakle:

- „Ostatnia miłość” w reż. Adolfa Szapiro z Fundacji Kresy 2000 z Biłgoraja

- „Rewolucja Balonowa” w reż. Sławomira Badyry z Fundacji Ma z Warszawy

- „Jakiś i Pupcze” w reż. Piotra Szczerskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc

- „The Hideout/Kryjówka” w reż. Pawła Passiniego z neTTheatre z Lublina

- „Piotruś i wilk” w reż. Bernarda Bielenia z Białostockiego Teatru Lalek

- „Tata ma kota” w reż. Łukasza Witt-Miachałowskiego ze Sceny InVitro z Lublina.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 26 maja 2015
 

Koncert duetu Domy Towarowe

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na koncert duetu Domy Towarowe. Odbędzie się on 30 maja 2015 roku o godz. 20:00 obok „bunkra” przy ulicy Zaułek Nadrzeczny. Wydarzenie wpisuje się w program obchodzonych właśnie Dni Krasnegostawu.
Domy Towarowe łączą hałas spod znaku industrial/electro ze słowem. Przemyślane teksty są dosadne i jednoznaczne, ale nie zawierają wulgaryzmów. Całość to wypadkowa energii punk rocka i sprzeciwu wobec istniejącego stanu rzeczy. W ostatnią sobotę maja Domy Towarowe zaprezentują utwory ze swojej debiutanckiej płyty „Handel Cierpieniem”. Przygotujcie się na pełen agresywnych brzmień, przesterów i niespokojnych bitów set, na który złożą się takie „przeboje” jak : „Rzeź”, „Anomia” czy „Pionek”. Występ projektu zostanie uzupełniony pokazem laserowym.
Wstęp wolny. Zapraszamy!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 26 maja 2015
 

Finał XV Powiatowego Konkursu pod hasłem: Wolni od uzależnień w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie.

W dobie wzrastających uzależnień narkotykami, alkoholem i nikotyną ważną rolę profilaktyczną w życiu młodego człowieka odgrywa szkoła, która ma za zadanie zapewnić nie tylko prawidłowy rozwój intelektualny, ale również społeczny i emocjonalny. Aby przestrzec młodego człowieka przed zawoalowanym złem, jakim są używki  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie już po raz piętnasty zorganizował konkurs profilaktyczny pod hasłem "Wolni od uzależnień".

Głównym celem konkursu było: wykorzystanie umiejętności praktycznych uczniów związanych z nowoczesną technologia multimedialną do działań profilaktycznych, wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą oraz  pokazanie roli szkoły i samorządów w realizacji integralnej profilaktyki uzależnień.

Przedmiotem konkursu  było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat uzależnień.

W dniu 13 maja 2015 roku w świetlicy szkołyodbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Wszystkich przybyłych uczestników konkursu oraz zaproszonych  gości powitał pan Wojciech Maślona- dyrektor placówki.

W uroczystości uczestniczyli i nagrody wręczali m.in. Ewelina Zając  – przedstawiciel Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Alicja Grabiec  - pełnomocnik Burmistrza Krasnegostawu ds. Profilaktyki, Marcin Wojewoda – Prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy.

Jury konkursu pod przewodnictwem Pani Anny Popis -  przedstawiciela Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie   oceniło  prace pod względem profilaktycznego przekazu treści, przejrzystości, oryginalności, pomysłowości oraz formy estetycznej i wyłoniło zwycięzców.

I miejsce – Wioletta Bociong i Dorota Szymaszek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie,

II miejsce – Piotr Merski i Sławomir Wójcik –  Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce,

III miejsce – Karolina Karpiuk i Olga Kruk – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie,

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 maja 2015
 

Deszczowy Maraton w stylu folk

17 maja 2015 odbyła się 25 edycja maratonu w Rydze.

W stolicy Łotwy wystartowało dwóch zawodników związanych z I LO: Grzegorz Rycyk, nauczyciel wychowania fizycznego i Paweł Ruszniak, absolwent szkoły.

Byli oni częścią niewielkiej 8-osobowej grupy, która reprezentowała Polskę podczas tej imprezy. Pogoda nie rozpieszczała prawie 1700 uczestników, serwując deszcz i chłód, ale muzyka, grana przez zespoły ludowe sprawiała, że chciało się biec.

Dodatkowo życzliwi kibice oraz okazały medal stanowiły nagrodę za ten ponad 42 kilometrowy wysiłek.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 22 maja 2015
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2015
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone.
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi