Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Społeczność Małochwieja uczciła pamięć Protazego Wnorowskiego

22 listopada 2015 r. w kaplicy pw. św. M.M. Kolbego w Małochwieju Dużym  miała miejsce uroczystość poświecenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświeconej znanemu społecznikowi, nauczycielowi oraz kierownikowi szkoły w Małochwieju Dużym w latach 1901-1924 Panu Protazemu Wnorowskiemu.  Okolicznością była przypadająca na dzień 21 listopada 140 rocznica jego urodzin. W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe, mieszkańcy wsi  oraz społeczność szkolna. Mszę św. odprawił  ks. dziekan Henryk Kapica oraz ks. katecheta Paweł Klępka. W homilii ks. dziekan podkreślił postawę patriotyczna, aktywną działalność na rzecz krzewienia kultury narodowej, tradycji ludowej szeroko pojętej oświaty oraz działalności agrarnej i spółdzielczej.  Działalność Protazego Wnorowskiego, która przypadła na końcowy okres zaborów oraz pierwsze lata odrodzonej Ojczyzny cechowała odwaga cywilna i poświecenie zaś ze strony mieszkańców Małochwieja ogromny szacunek.  Ponieważ do dnia dzisiejszego nie zachowało się miejsce pochowku na cmentarzu parafialnym w Krasnymstawie tablica pamiątkowa będzie widocznym śladem pamięci i wdzięczności środowiska dla tej postaci. Jest tez piękną klamrą zamykająca uroczystości szkolne poświecone 150-leciu  istnienia szkoły w Małochwieju Dużym.

Dyrektor szkoły Wiesław Bojarczuk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego aktu m.in. ks. dziekanowi za wyrażenie zgody na lokalizację tablicy, Panu Andrzejowi Jasionowskiemu za odkrycie tej niezwyklej postaci podczas pisania historii szkoły za okres 1864-2014, sponsorom za darowizny na ten cel oraz wszystkim przybyłym za uczestnictwo.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 24 listopada 2015
 

Prezentacja książki - Kazimierz Krakowiak kapłan z powołania

20 listopada 2015 r. w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie dr Sławomir Franc zaprezentował swoją książkę „Kazimierz Krakowiak kapłan z powołania”.

Na spotkanie przybyło wielu znakomitych gości : Senator Józef Zając, prorektor PWSZ w Chełmie Beata Fałda, Starosta Janusz Szpak,  radny powiatu Mirosław Księżuk, ksiądz prałat Piotr Kimak,  ksiądz dziekan Henryk Kapica, rodzina, przyjaciele, znajomi autora oraz kilkunastoosobowa grupa gości z Kraśnika.

Zebranych powitała dyrektor biblioteki Elżbieta Patyk. Następnie głos zabrał  ksiądz prałat Piotr Kimak, który był kolegą kursowym księdza Krakowiaka i jego wieloletnim przyjacielem. Wiersze Lucyny Franc dedykowane księdzu Krakowiakowi zaprezentowały: Janina Młynek, Weronika Pacyna, Julia Gleń i Emilia Bojarczuk z  Pracowni Teatralnej MDK. Sławomir Franc opowiedział zebranym jak doszło do napisania biografii i jak przebiegała praca nad książką. Autor podziękował osobom, które pomogły w powstaniu publikacji : Monice Nagowskiej, Piotrowi Galińskiemu, Krystynie Mojskiej oraz swojej mamie Lucynie Franc.

Dr hab. Marek Klimek w swojej recenzji książki napisał: „Publikacja składa się z 7 rozdziałów obejmujących chronologicznie wszystkie  najważniejsze etapy życia i posługi kapłańskiej ks. Krakowiaka, uzupełnionych wstępem, zakończeniem i bibliografią. Cennym ubogaceniem biografii jest zbiór fotografii obrazujących życie i działalność księdza Kazimierza Krakowiaka. Należy podkreślić wielką dbałość i troskę Autora opracowania o zachowanie pamięci o księdzu i o wielu faktach z Jego życia dla przyszłych pokoleń… Niezwykle cennym materiałem, wiele wnoszącym do opracowania, były również relacje i wspomnienia osób, które osobiście znały księdza Krakowiaka. Umożliwiły one Autorowi ukazanie wielu faktów dotychczas mało znanych lokalnej społeczności lub przez nie zapomnianych. Tłem biografii są niezwykle złożone losy Lubelszczyzny i jej społeczności od okresu międzywojennego aż do III Rzeczypospolitej”.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 23 listopada 2015
 

Krasny nie tylko staw – Quest rowerowy !

Zapraszamy do zapoznania się z questem rowerowym i skorzystania z niego.

Trasa questu wiedzie przez centrum miasta i jego obrzeża, wskrzesza lokalną historię, pokazując najbardziej urokliwe zakątki Krasnegostawu, pozwala nie tylko spojrzeć na niego z bliska, ale też zobaczyć jego piękną panoramę.

Gdzie to jest?

Quest rozpoczyna się w Krasnymstawie przy fontannie na rynku zwanym Placem 3 Maja, a doprowadzi Cię tutaj Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Początek questu:

GPS: 50o59I02.0II N  23o10I22.2II E

Czas przejazdu:

ok. 2 h 30 min.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 22 listopada 2015
 

Spektakl - The Hideout/ Kryjówka w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na przedstawienie "The Hideout/ Kryjówka". Spektakl odbędzie się 24 listopada o godz. 18:00. Jest to kolejny spektakl w ramach tegorocznego  programu "Teatr Polska". Wejściówki w cenie 20 zł można kupić w kasie KDK.

"The Hideout/ Kryjówka" to kameralne sztuka o odkrywaniu zapomnianych korzeni i rodzinnych tajemnic z losami ukrywanych podczas wojny Żydów w tle. W ciągu 90 minut poznajemy Warszawę sprzed 70 lat – jej złożoną, splecioną z wieloma losami historię. Spektakl w reżyserii Pawła Passiniego na podstawie scenariusza Patrycji Dołowy opowiada o sławnej polskiej aktorce Irenie Solskiej. W czasie wojny artystka w swoim mieszkaniu ukrywała uciekinierki z warszawskiego getta, w tym ciotkę reżysera. Passini zamyka widzów w niewielkiej przestrzeni. Chce, by na własnej skórze poczuli fizyczną opresję, choć przez chwilę doświadczyli życia w zamknięciu. Jego "Kryjówka" staje się głosem o wygranej walce ze strachem i samym sobą w obliczu zagrożenia. 

W sztuce przygotowanej przez Centrum Kultury w Lublinie występują: Patrycja Dołowy, Joanna Kaczmarek, Daniel Moński, Beata Passini, Paweł Passini, Maria Porzyc, Katarzyna Tadeusz, Judy Turan.

Program „Teatr Polska”, dzięki któremu zobaczymy w Krasnymstawie przedstawienie "The Hideout/ Kryjówka" organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 22 listopada 2015
 

21-lecie Młodzieżowej Orkiestry Dętej KDK

Serdecznie zapraszamy na koncert galowy z okazji 21 rocznicy powstania Młodzieżowej Orkiestry Dętej Krasnostawskiego Domu Kultury, który odbędzie się w 22 listopada 2015 r. o godz. 15:00 w Sali Widowiskowej KDK.

W latach osiemdziesiątych w Krasnymstawie zawiązała się orkiestra miejska wspierana przez lokalny samorząd, a jej poprzedniczką była orkiestra dęta założona w roku 1958. Jej tradycje bez wątpienia kontynuuje Młodzieżowa Orkiestra Dęta KDK. Pierwszym projektantem orkiestry przy KDK był Mieczysław Pawelec, ale jej prawdziwy ojciec to Maurycy Bobel. Nabór młodzieży rozpoczęto 1 września 1994 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Krasnymstawie. Instrumenty użyczył dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych. Kapelmistrzem orkiestry został jej założyciel Maurycy Bobel. Pierwsza próba, po renowacji instrumentów odbyła się 6 października 1994 r. Pierwszy występ odbył się w wigilię w KDK 24 grudnia 1994 r. Następnie orkiestra rozpoczęła koncertowanie po całym kraju i kilku krajach Europejskich. Kolejnym kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej został jej wychowanek Radosław Drzazga, który kierował nią przez 7 lat, a od 1 listopada 2013 r. do końca 2014 r. obowiązki kapelmistrza pełnił jej kolejny wychowanek Sebastian Szymczuk. Aktualnie MOD prowadzi ponownie Radosław Drzazga.

W ponad 20-letniej działalności orkiestra zagrała kilkaset koncertów i opraw muzycznych do uroczystości miejskich, kościelnych oraz państwowych. Obecnie orkiestra liczy około 30 osób i od 2013 r. roku występuje z towarzyszeniem Grupy Tanecznej „Adrisio” prowadzonej przez Izabelę Ćwir, która jest również muzykiem MOD.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 19 listopada 2015
 

Uwaga ! Promocja na imprezę Andrzejkową!

Uwaga ! Promocja na imprezę Andrzejkową!

Andrzejki w Gościńcu na Stoku w Bobliwe cena od osoby 80 zł !
Dla grup 10 osobowych - cena 75 zł od osoby !

Serdecznie zapraszamy !

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 19 listopada 2015
 

Promocja książki Sławomira Franca - Kazimierz Krakowiak kapłan z powołania

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie
zaprasza na promocję książki

Sławomira Franca
„Kazimierz Krakowiak kapłan z powołania”

20 listopada 2015 r. (piątek) , godz. 16.30

Powiatowa Biblioteka Publiczna,
ul. Piłsudskiego 5a, Krasnystaw

Sławomir Franc
Ur. w Kraśniku. Studia wyższe odbył na UMCS w Lublinie na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna.
W 2014 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie naukowej – politologia.
Autor i współautor kilkunastu artykułów z dziedziny nauk społecznych i historii.
Od 1999 roku zatrudniony w Resorcie Spraw Wewnętrznych jako policjant.
Uczestnik Misji Pokojowej ONZ w Kosowie.
Od dwudziestu lat mieszka i pracuje w Krasnymstawie.
Zapalony rowerzysta, motocyklista i paralotniarz oraz miłośnik zimowych kąpieli.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 15 listopada 2015
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Listopad 2015
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi