Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Prezentacja 41. wydania Czasopisma Artystycznego NESTOR oraz wernisaż malarstwa Zbigniewa Antoniaka

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie

zaprasza dnia 21 września 2017r. (czwartek)

o godzinie 16.30 na wernisaż malarstwa

Zbigniewa Antoniaka i prezentację 41. wydania Czasopisma Artystycznego „NESTOR”

 

Zbigniew Antoniak. Urodzony w Chełmie. Mieszkał w Siennicy Królewskiej Dużej.

Aktualnie mieszkaniec Biłgoraja. Jest kolorystą malującym pełną paletą barw,

widać to na wszystkich płótnach – od pejzażu roztoczańskiego po abstrakcje.

Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Należy do Grupy Plastycznej „Osiemnastka”.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 17 wrzesnia 2017
 

Smaki Ziemi Krasnostawskiej

Lokalna Grupa Działania ,,Krasnystaw Plus” oraz Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w imprezie ,,SMAKI ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ”. Będzie to spotkanie promujące Dziedzictwo Kulinarne Regionu Krasnostawskiego z potańcówką ,,Krasna Cafe na Ludowo”. Impreza odbędzie się 23 września 2017 r. w godz. 15:00-18:00 w Rynku Miejskim w Krasnymstawie.

W programie spotkania:

- prezentacja i promocja produktów lokalnych z Regionu Krasnostawskiego wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- degustacja regionalnych potraw przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Krasnostawskiego

- prezentacja i promocja wspólnej marki lokalnej ,,Krasna Chata”

- prezentacja publikacji ,,Smaki Ziemi Krasnostawskiej” – przewodnika po regionalnych potrawach zachęcającego do wizyty i poznania dziedzictwa kulinarnego Regionu Krasnostawskiego.

- zabawa taneczna, w której wystąpią:

- Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Siedliszczanki” z Siedlisk, godz. 15:00

- Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Fajsławiczanki” z Fajsławic, godz. 15:30

- Kapela ,,Uroczysko” z KDK pod kierownictwem Jana Sypetkowskiego, godz. 16:00

- Kapela Ludowa z Gorzkowa pod kierownictwem Dariusza Polichy, godz. 17:00

Podczas potańcówki kapele zagrają melodie ludowe oraz biesiadne z Lubelszczyzny i innych regionów Polski, a organizatorzy poprowadzą kilka ludowych zabaw i konkursów.

Wstęp wolny.

Impreza będzie swoistym ciągiem dalszym „Słowiańskiego pożegnania lata”, które rozpocznie się o godz. 11:00 na boisku SOS-W.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 17 wrzesnia 2017
 

Koncert jubileuszowy Kapeli Uroczysko

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 17 września o godz. 15.00 do Sali Widowiskowej  na obchody 5-lecia działalności Kapeli „Uroczysko”.  Wystąpią jubilaci, a także Kapela „Cukrowniacy” i Lubelska Kapela Miejska „Baszta”. Wstęp wolny.

Uroczysty koncert będzie zwieńczeniem udanego dla muzyków sezonu. W tym roku kapela zdobyła pierwsze miejsce w Przeglądzie Kapel Podwórkowych podczas 47. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Zespół działający pod kierownictwem Jana Sypetkowskiego był także najlepszy podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Ludowego „Łączy Nas Kultura", który odbył się na początku lipca w Łopienniku Nadrzecznym.

Działająca przy Krasnostawskim Domu Kultury Kapela „Uroczysko” oferuje oprawę muzyczną wesel, zabaw tanecznych czy różnorakich imprez plenerowych. W jej repertuarze znajdują się piosenki góralskie, podwórkowe, biesiadne, retro a nawet współczesne. „Uroczysko” występuje w składzie:  Jan Sypetkowski – kierownik kapeli, skrzypce, Maciej Sypetkowski – klarnet, Mirosław Księżuk – wokal, instrumenty perkusyjne,  Tomasz Ziemba – gitara basowa / kontrabas, Daniel Kurys – akordeon guzikowy, Radosław Sieniec – akordeon klawiszowy, Patrycja Stojańska – wokal, Barabara Szałaj – wokal.

W czasie jubileuszu zagrają także:
- „Cukrowniacy” działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej. W repertuarze mają żywą, wesołą, pełną temperamentu i uroku muzykę ludową z regionów: lubelskiego, rzeszowskiego i mazowieckiego. Kapela ma na swoim koncie około czterystu koncertów w kraju i za granicami. Zespół wielokrotnie uczestniczył w konkursach i przeglądach piosenki ludowej. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego, natomiast cztery lata później otrzymał tytuł Zespołu Roku Powiatu Krasnostawskiego.
- Lubelska Kapela Miejska „Baszta” to grono przyjaciół, muzyków z Lublina. Zauroczeni Lubelszczyzną, jej klimatem i historią prezentują program „Mój Lublin”. Z powodzeniem poprzez muzykę, śpiew i teksty poetyckie upowszechniają historię i tradycję stolicy naszego województwa.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 16 wrzesnia 2017
 

Pożegnanie słowiańskiego lata

Stowarzyszenie „Mogę Więcej” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym  w Krasnymstawie i Krasnostawski Dom Kultury zapraszają 23 września o godz. 11.00 na „Pożegnanie słowiańskiego lata”.

„Pożegnanie słowiańskiego lata” to impreza plenerowa, której celem jest integracja społeczna i międzypokoleniowa. Ta edukacyjna podróż ma przypomnieć jej uczestnikom o pochodzeniu naszych przodków i nas samych.

Wydarzenie będzie miało wieloraki charakter: edukacyjny - ze względu na warsztaty, poznawczy - ze względu na wiedzę z zakresu tradycji słowiańskich oraz rozwojowy, ponieważ dotyczy tematu, który jest trudny do wyczerpania i może inspirować do dalszych podróży historycznych. Impreza jest apolityczna i nie ma charakteru religijnego. Ma być alternatywnym i ciekawym sposobem na poznawanie naszej przeszłości słowiańskiej.

Inicjatorzy imprezy (Stowarzyszenie „Mogę Więcej”) chcą przybliżyć i pokazać obrzędowość słowiańską inspirowaną średniowieczną kulturą i rzemiosłem. Za cel stawiają sobie również zaktywizowanie społeczności krasnostawskiej.

W ramach projektu powstanie osada słowiańska wraz z zapleczem warsztatowym. Zostaną przygotowane konstrukcje przypominające budowle z czasów słowiańskich m.in. strzechy i palisada ochronna. Organizatorzy będą ubrani w stroje inspirowane tamtą epoką, co dodatkowo podniesie atrakcyjność imprezy.

W wiosce słowiańskiej odbędą się warsztaty przybliżające zajęcia, tradycje, obyczaje, obrzędy i życie codzienne Słowian: tkacki, kowalski, garncarski, biżuterii słowiańskiej, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego, kuchni słowiańskiej, strzelania z łuku, taneczne, wyplatania wianków i bukietów, ziołolecznictwo. Warsztat z tworzenia „motanek” (słowiańskich lalek dobrych życzeń) przeprowadzi Koło Gospodyń Wiejskich „Źródła Werbki” z Wierzbicy. Powstanie również stoisko legend słowiańskich.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli brać aktywny udział w warsztatach, a wytwory ich pracy będą pamiątkami po imprezie. Oprawę historyczną  „Pożegnania…” zapewni Muzeum Regionalne w Krasnymstawie.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 16 wrzesnia 2017
 

I humanistyczna konferencja naukaowa - Dawne obce wzory kulturowe – strach, fascynacja i niezrozumienie

MUZEUM REGIONALNE w KRASNYMSTAWIE

ZAKŁAD HISTORII POWSZECHNEJ ŚREDNIOWIECZNEJ UMCS w LUBLINIE

oraz KOŁO METODOLOGICZNE HISTORYKÓW UMCS w LUBLINIE

zapraszają na

  I HUMANISTYCZNĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ

IM. KASPRA NIESIECKIEGO

Dawne obce wzory kulturowe – strach, fascynacja i niezrozumienie

15 września 2017 r. od godz. 9.00

w refektarzu Muzeum

Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a

PROGRAM KONFERENCJI

9.00 - 9.30     Otwarcie konferencji

9.30 - 10.00   Ewa Solska (Lublin): Intelektualne trendy obecnego czasu (i jego obecne "strachy").

10.00 - 10.30  Mateusz Soroka (Krasnystaw): Swój obcy. O postrzeganiu inności od kultury ludowej do kultury popularnej.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Czwartek 07 wrzesnia 2017
 

Dzień Żywych Planszówek

Krasnostawski Dom Kultury i Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie zapraszają 9 września 2017 r. na „Dzień Żywych Planszówek”.

Wydarzenie jest częścią realizowanego przez KDK projektu „Kultura z Wami!", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017". Jest to połączenie dwóch pomysłów zgłoszonych do przeprowadzonego przez nas w czerwcu konkursu na najlepsze inicjatywy kulturalne. Inicjatorami przedsięwzięcia są Przemysław Mrowiński, Julia Łusiak i  ks. Marcin Grzesiak.

Impreza jest odpowiedzią na zauważalny brak integracji społeczeństwa Krasnegostawu i jego małą aktywność kulturalną. Celem działania jest promowanie kreatywnego spędzania wolnego czasu bez użycia technologii (w postaci komputerów, smartfonów) oraz zacieśnianie więzi rodzinnych poprzez niecodzienną formę rozrywki jaką są wielkoformatowe gry planszowe.

Na uczestników wydarzenia będą czekać m.in. Chińczyk, Warcaby i  Statki, Wszystkie w formacie XXL. Turniej zostanie wzbogacony o występ zespołu folkowego ,,Styrta’’. Impreza potrwa w godzianch 11:00 – 17:00. Całość odbędzie się na łąkach przy ul. Sikorskiego w Krasnymstawie. Przyjdźcie i przenieście się do świata gier!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Środa 06 wrzesnia 2017
 

PIĘKNO ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ

Spotkanie Promujące Lokalne Marki i Produkty Turystyczne

3 wrzesień 2017r.

rozpoczęcie o godz. 12.00

Rynek Miejski /przy Krasnej Cafe/

Plac 3 Maja w Krasnymstawie

 ZAPRASZAMY

W programie prezentacja regionu w zakresie:

- dziedzictwa kulinarnego

-  turystyki weekendowej obejmującej noclegi, gastronomię, ciekawe miejsca i wydarzenia

- turystyki konnej

- agroturystyki i emocji dla poszukujących adrenaliny (turystyka aktywna i ekstremalna)

- turystyki zimowej w oparciu o bazę wyciągów narciarskich

Atrakcje w trakcie trwania spotkania:

- stoisko z kulinariami

- placyk zabaw

-oprowadzki na kucyku

- przejażdżki bryczką

oraz inne.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 01 wrzesnia 2017
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Wrzesień 2017
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi