Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

Wieczór poświęcony błogosławionemu księdzu Zygmuntowi Pisarskiemu.

Dnia 6 marca  do Biblioteki Powiatowej w Krasnymstawie przybyło wielu gości z Krasnegostawu, Siennicy Nadolnej, Bończy, Zamościa, Lublina, Skierbieszowa, żeby  uczestniczyć w prezentacji książki o błogosławionym księdzu Zygmuncie Pisarskim. Profesor Zbigniew Krysiak z  Instytutu Myśli Szumana  opowiedział o projekcie SchumanBus  i propagowaniu idei Roberta Schumana. Ksiądz Zbigniew Kulik, autor książki o błogosławionym opowiedział zebranym o księdzu Pisarskim, który urodził się 24.04.1902 r. w Krasnymstawie.  Swoją pierwszą Mszę Św. Prymicyjną  odprawił  29.06.1926 r.  w rodzinnej parafii  p.w.  św. Franciszka Ksawerego. Posługiwał w parafiach w Modliborzycach, Soli, Zamchu, Trzęsinach, Perespie. Od 1933 r. był proboszczem w Gdeszynie i tam 30.01.1943 r. rozstał zamordowany przez żołnierzy niemieckich. Pozostał wierny do końca swojemu powołaniu kapłańskiemu i Chrystusowej miłości bliźniego. Jest orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego. Został wyniesiony na ołtarze i ogłoszony błogosławionym 13.06.1999 r. przez papieża Jana Pawła II. Wysłuchaliśmy kilku wierszy poświęconych ks. Pisarskiemu, które odczytał ich autor Krzysztof  Garbal.  Następnie ks. Kulik opowiedział co było inspiracją i jak powstawała książka „Błogosławiony Zygmunt Pisarski kapłan i męczennik  (1902-1943)”. W pierwszym rozdziale  znalazły się opracowania ks. prof. Tomasza Kaczmarka – generalnego postulatora w procesie beatyfikacyjnym, opisano  proces przygotowawczy do beatyfikacji 108 Męczenników.  W rozdziale drugim  znalazły się przekazy źródłowe opisujące życie księdza Zygmunta. W trzecim znajdziemy tłumaczone z języka włoskiego dokumenty watykańskie  o życiu i męczeństwie ks. Pisarskiego.  W rozdziale czwartym przedstawiono kalendarium wydarzeń związanych z ks. Pisarskim, które zaistniały po jego śmierci.  Piąty rozdział to aneksy z informacjami uzupełniającymi. Ksiądz Zbigniew Kulik podziękował osobom, które przyczyniły się do powstania książki, a są to: ks. Tomasz Kaczmarek, ks. prałat Henryk Kapica, Artur Borzęcki, Lucjan Cimek, ks. kan. Julian Brzezicki, Zbigniew  Atras, Mariusz Sawa, Mieczysław Szewc, Maria Rzeźniak, Waldemar Sokół, Bożena Pachla. Ksiądz Kulik opowiedział  zebranym o kardynale Stefanie Wyszyńskim, który spotkał się z błogosławionym w seminarium duchownym, w czasie wojny ukrywał się w Żułowie, a w 1948 r. jako biskup lubelski odprawił nabożeństwo żałobne w intencji ks. Pisarskiego i poświęcił nagrobek na jego mogile. Podziękowania i kwiaty księdzu Zbigniwowi Kulikowi przekazała Pani Poseł Teresa Hałas i starosta Andrzej Leńczuk.  Spotkaniu towarzyszyła prezentacja  o ks. Pisarskim i relacje z wydarzeń z nim związanych: otwarcia Szlaku Droga Życia bł. Ks. Z. Pisarskiego w 2017 r. i intronizacji relikwii w 2019 r. Był czas na rozmowy,  wymianę poglądów oraz dedykacje autora i wpisy do książek, z czego chętnie korzystano. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 10 marca 2020
 

Konkurs - Moje Miasto Krasnystaw rozstrzygnięty

Dnia 6 marca 2020 r. w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie XX Konkursu Plastycznego i Literackiego „Moje Miasto Krasnystaw” pod patronatem Burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka. Tematem prac plastycznych był jubileusz 50-lecia Chmielaków Krasnostawskich, natomiast prace literackie pisane były na temat: „Krasnystaw – Moje Miasto w przyszłości”. Konkurs adresowany jest do dzieci z krasnostawskich przedszkoli i szkół podstawowych i jest wspólnie organizowany przez Krasnostawski Dom Kultury, który odpowiada za część plastyczną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Krasnymstawie, która odpowiada za część literacką. Konkurs towarzyszy obchodom 626. rocznicy nadania praw miejskich Miastu Krasnystaw.

Na część plastyczną Konkursu wpłynęło 198 prac, które oceniło Jury w składzie: Dorota Przemorska – plastyk - przewodnicząca komisji, Magdalena Wróbel - instruktor KDK i ŚDS – plastyk, Sylwia Czapla- instruktor KDK - sekretarz komisji. Komisja biorąc pod uwagę technikę wykonania, wybór środków wyrazu, poziom artystyczny, odniesienie do tematu oraz samodzielność prac, postanowiła przyznać nagrody w każdej kategorii wiekowej:

Grupa wiekowa 4-6 lat - Przedszkola

I NAGRODA – Wiktoria Godula – lat 6 – Przedszkole nr 8 – op. Karolina Kawałek-Hać

II NAGRODA – Oliwia Kmieć – lat 6 – Przedszkole nr 5 – op. Ewelina Bielesza, Ewa Głowala

II NAGRODA – Krystyna Krześniak – lat 6 – Przedszkole nr 4 – op. Ewa Domańska, Ewa Torbiczuk

II NAGRODA – Lena Brzyszko – lat 4 – Przedszkole nr 1 – op. Magdalena Drabik

III NAGRODA – Zuzanna Sawa – lat 5 – Przedszkole nr 5 – op. Jolanta Gleń, Anna Czaplińska

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 10 marca 2020
 

Taniec ludowy w KDK

Krasnostawski Domu Kultury zaprasza osoby dorosłe do udziału w zajęciach tanecznych „Folk Dance”, podczas których pod okiem doświadczonego instruktora tańca Krystyny Kobylańskiej będzie można poznać tańce narodowe, regionalne i ludowe. Tańce te świadczą o naszym bogactwie kulturowym i tożsamości narodowej. Zajęcia odbywają się w Sali Baletowej KDK w każdą niedzielę od godziny 17:00. W zajęciach mogą brać udział także rodzice z dziećmi. Przyjdź, spróbuj i zakochaj się w tańcu…

Czytaj więcej »
 
Dodano: Wtorek 10 marca 2020
 

PLAN IMPREZ KRASNOSTAWSKIEGO DOMU KULTURY – MARZEC 2020

1 marca, godz. 10:30-16:00

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W programie uroczystości: 10:30 Msza Święta, 11:30 Złożenie wiązanek, 12:00 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, 13:30 Wspólne śpiewanie, 14:00 Film „Wyklęty”

Miejsce: Kościół św. Franciszka, Rynek Miejski, Krasnostawski Dom Kultury

Organizator: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas

 

1 marca, godz. 18:00

Koncert Lubelskiej Federacji Bardów

Lubelska Federacja Bardów, która w minionym roku obchodziła 20-lecie swojej działalności artystycznej, podczas koncertu „Nasze najlepsze” zagra utwory własnego autorstwa, najczęściej „bisowane” przez publiczność, z niewielką domieszką klasyki Leonarda Cohena, Boba Dylana i Edwarda Stachury. Bilety w cenie 40 zł do kupienia w kasie KDK.

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: LFB, KDK

 

3-4 marca, godz. 8:00

Spektakle edukacyjne dla dzieci

Spektakle edukacyjne dla dzieci w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia . Wstęp biletowany

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: NTE Wrocław

Czytaj więcej »
 
Dodano: Niedziela 01 marca 2020
 

Spotkanie z autorami książki - Błogosławiony Zygmunt Pisarski kapłan i męczennik (1902-1943)

Dnia 6 marca o godzinie 17:00 zapraszamy do Biblioteki Powiatowej w Krasnymstawie  na spotkanie z autorami książki „Błogosławiony Zygmunt Pisarski kapłan i męczennik(1902-1943)”.

We wstępie ks. Zbigniew Kulik napisał: „W części pierwszej znalazły się opracowania  ks. prof. Tomasza Kaczmarka – generalnego postulatora w procesie beatyfikacyjnym. Następnie prześledzimy proces przygotowawczy do beatyfikacji naszych Męczenników.  W drugiej części ukażemy wszystkie znane autorowi przekazy źródłowe opisujące życie naszego Bohatera. Trzecia część to tłumaczone z języka włoskiego dokumenty watykańskieo życiu i męczeństwie ks. Pisarskiego. W czwartej części przedstawione będzie kalendarium wydarzeń związanych z ks. Pisarskim, które zaistniały po śmierci Księdza. Piąta część to aneksy. A w nich informacje uzupełniające – przedruki i świadectwa, które uzupełnią naszą wiedzę. Wiele osób przyczyniło się do powstania tego opracowania: ks. prof. T. Kaczmarek, ks. prałat H. Kapica, A. Borzęcki, L. Cimek, ks. kan. J. Brzezicki, L. Cimek, Z. Atras, M. Sawa, M. Szewc, M. Rzeźniczak, W. Sokół, B.Pachla”.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 28 lutego 2020
 

IV edycja warsztatów fotograficznych dla dorosłych

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na IV edycję warsztatów fotograficznych dla dorosłych !

Nie wiesz jak zatrzymać w kadrze niepowtarzalne chwile? A może nie jesteś zadowolony ze swoich zdjęć? Jeżeli tak właśnie jest, to te warsztaty są dla Ciebie! Do udziału zapraszamy osoby dorosłe, które chcą się nauczyć fotografować, albo rozwinąć swoje umiejętności fotograficzne. Na naszych warsztatach zapoznacie się z historią i poznacie różne trendy fotograficzne, nauczycie się obsługiwać sprzęt i świadomie wykorzystywać jego możliwości. Będziecie mogli posłuchać o portrecie, reportażu czy krajobrazie. Nauczycie się jak na różne sposoby pokazać ruch na zdjęciu oraz wykorzystywać małą głębię ostrości. Zajęcia łączą teorię z praktyką. Będziecie fotografować w plenerze i w profesjonalnym studiu. W programie przewidujemy też pokaz pracy w ciemni fotograficznej oraz ćwiczenia z obróbki cyfrowej! 

Warsztaty są dwudniowe i odbędą się 4 kwietnia i 25 kwietnia 2020 roku w godzinach 9.00-18.00. 4 kwietnia zajęcia odbędą się w Osiedlowym Domu Kultury Okrąglak, przy ul. Wyszyńskiego 28 a w Zamościu 25 kwietnia spotykamy się w Agroturystyce TAMIGA w Czernięcinie Głównym 31. Warsztaty zakończą się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu. Liczba miejsc ograniczona !

Warsztaty poprowadzą osoby z wieloletnim doświadczeniem fotograficznym:

Paweł Czop: specjalista w dziedzinie fotoreportażu, instruktor w dziedzinie obróbka cyfrowa, uczestnik wystaw zbiorowych, autor publikacji fotograficznych, członek zarządu Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, specjalista od marketingu.

Wojciech Kapuściński: instruktor fotografii, specjalista w dziedzinie fotografii portretowej i dokumentalnej, wiceprezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, autor wystaw indywidualnych i zbiorowych, kurator Galerii Fotografii Ratusz.

Tadeusz Mierzwa: specjalista w dziedzinie fotografii krajobrazowej, instruktor fotografii studyjnej, autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Andrzej Pogudz: instruktor fotografii (od wielu lat prowadzi Młodzieżową Pracownię Fotografii Negatyw), specjalista w dziedzinie fotografii analogowej i dokumentalnej, autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Aby wziąć udział w warsztatach należy:

1. Wysłać maila na adres ztf@ztf.pl  podając następujące dane: imię i nazwisko, adres mailowy oraz numer telefonu.

2. Dopiero po otrzymaniu maila zwrotnego (nie wcześniej, aby uniknąć potrzeby zwracania pieniędzy gdyby liczba chętnych przekroczyła nasze możliwości) przelać 250,00 złotych na podane konto.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 28 lutego 2020
 

20 Konkurs Moje Miasto Krasnystaw

Dnia 6 marca 2020 r. o godz. 10:00 zapraszamy do Krasnostawskiego Domu Kultury na podsumowanie XX Konkursu Plastycznego i Literackiego „Moje Miasto Krasnystaw”. Konkurs organizowany jest pod patronatem Burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka.Temat prac plastycznych w tym roku był jubileusz 50-lecia Chmielaków Krasnostawskich, natomiast prace literackie pisane były na temat: „Krasnystaw – Moje Miasto w przyszłości”. Konkurs adresowany jest do dzieci z krasnostawskich przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas tegorocznego rozstrzygnięcia wystąpią dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1. Konkurs „Moje Miasto Krasnystaw” jest wspólnie organizowany przez Krasnostawski Dom Kultury, który odpowiada za część plastyczną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Krasnymstawie, która odpowiada za część literacką. Konkurs towarzyszy obchodom 626. rocznicy nadania praw miejskich Miastu Krasnystaw.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 28 lutego 2020
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi