Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Z Krasnegostawu na Sybir 1944–1945
 

Data wydarzenia: Czwartek 24 listopada 2016   KDK Krasnystaw
 

Jest to temat kolejnego spotkania z historią naszego regionu, na które zaprasza Krasnostawski Dom Kultury w czwartek 24 listopada 2016 r. o godz. 17.00 do Sali Konferencyjnej. Tym razem będzie ono efektem współpracy z Kołem Rejonowym w Gorzkowie oraz Kołem Rejonowym w Zamościu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Spotkanie ma zarówno wymiar symboliczny, jak również edukacyjny. Symboliczny - ponieważ 18 listopada 1944 r. wyruszył z dworca kolejowego w Lublinie pierwszy transport do zespołu sowieckich łagrów Borowicze Polaków aresztowanych przez NKWD na Lubelszczyźnie. Z Krasnegostawu do Lublina transport zorganizowano dwa dni wcześniej 16 listopada. W grudniu 1944 r. i w miesiącach styczeń – kwiecień 1945 r. kolejne pociągi pojechały na wschód na nieludzką ziemię. Do wagonów trafiło wielu mieszkańców z powiatu krasnostawskiego. Znaczną część z nich udało się ustalić, głównie poprzez kontakty z rodzinami i starszym pokoleniem osób interesujących się losami „Sybiraków”. Edukacyjnym aspektem tego przedsięwzięcia będzie spotkanie z „żywą historią”. Tak dosłownie możemy określić obecność gości honorowych w osobach ppłk Zbigniewa Kruka oraz por. Narcyza Kruka – żołnierzy Armii Krajowej i więźniów sowieckich łagrów, którzy zgodzili się podzielić z zebranymi swoimi przeżyciami. W zebraniu udział zapowiedzieli kombatanci, osoby bliskie i przyjaciele osób represjonowanych z tzw. środowiska „Borowiczan” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Zamojskie Centrum Wolontariatu, które realizuje wiele programów wspierających środowiska kombatanckie oraz programów edukacyjnych dla młodzieży z kilkudziesięciu krajów nie tylko Europy.

Wielu „Sybiraków” nigdy nie wróciło do Polski. Nie wiadomo nawet, gdzie spoczywają. Czas nieubłaganie zabiera też z naszej społeczności „na wieczną wartę” ostatnich bohaterów trzymanych w obozach na nieludzkiej ziemi. Pamiętając o zmarłych, trzeba mieć świadomość, że być może jest to ostatni moment by oddać hołd żyjącym i wysłuchać autentycznego przekazu o piekle, które przeszli.

 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Lipiec 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi