Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

III Okazjonalny Przegląd Akordeanistów „Na Akord”
 

Data wydarzenia: Sobota 17 października 2015   KDK Krasnystaw
 

Zmarszczka, kaloryfer, cyja, prosiak – wiele nazw jeden instrument.  Dźwięki akordeonu, bo o nim właśnie mowa zabrzmią już 17 października 2015 roku w   Krasnostawskim Domu Kultury w ramach Okazjonalnego Przeglądu Akordeonistów ,,Na akord". Trzecia edycja imprezy rozpocznie się o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej KDK.

Przegląd będzie miał formę koncertu, w którym wystąpią zarówno amatorzy jak i profesjonaliści wykonujący różnorodną stylistycznie muzykę. Celem przeglądu jest integracja muzyków grających na akordeonie oraz przybliżenie jego historii i tradycji muzykowania na Lubelszczyźnie. Pragniemy obalić mit, że akordeon to ,,narzędzie do straszenia dzieci” czy też powód do wstydu. Chcemy ukazać jego niezwykłe brzmienie, które doskonale odnajduje się w niemal każdym gatunku muzycznym.  W efekcie czego, przypomnimy historię instrumentu, który przez lata był głównie kojarzony z folklorem, ulicznymi balladami i szemranym towarzystwem.

Podczas imprezy zaprezentują się związani z Lubelszczyzną muzycy grający na tym instrumencie m.in.: Radosław Sieniec (Izdebno), Paweł Jochaniuk (Chełm), Marcin Terpiłowski (Fajsławice), Leszek Żurek (Krasnystaw), Emil Grzywna (Ruda Huta), Jan Kowalski (Majdan Skierbieszowski), Kazimierz Kostrzewski (Stręczyn Nowy), Tomasz Bedliński (Cyców), Sławomir Enskajt (Cyców).

Gwiazdą przeglądu będzie cenione w całej Europie trio Ars Harmonica. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki. Ukazuje ogromne możliwości wyrazowe i brzmieniowe akordeonu. Zespół wykonuje utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, jak również A. Piazzolli oraz muzykę folkową o słowiańskim rodowodzie, którą muzycy zespołu sami opracowują. Jej niepowtarzalny klimat wynika z połączenia nieregularnych rytmów oraz temperamentu muzyki bałkańskiej z niezwykle bogatą harmonią typową dla krajów środkowo-wschodniej Europy. Zespół w naturalny sposób swoim repertuarem trafia do serc słuchaczy – pozostawiając niezapomniane wrażenia muzyczne.

Potwierdzeniem kunsztu wykonawczego zespołu są liczne nagrody zdobyte w wielu konkursach krajowych jak i międzynarodowych. W swojej dotychczasowej działalności artystycznej Trio koncertowało m.in. w Austrii, Bułgarii, Estonii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii oraz na Litwie, Łotwie, Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Po wydaniu w Wiedniu pierwszej płyty "Ars Harmonica - Live", muzycy pracują obecnie nad drugą płytą. Zespół tworzą: Piotr Chołołowicz, Jakub Mietła i Łukasz Jaworski.

Okazjonalny Przegląd Akordeonistów "Na Akord" podsumujemy wspólnym muzykowaniem, potańcówką i otwartym spotkaniem integracyjnym z publicznością w Sali Konferencyjnej KDK do późnych godzin wieczornych.

 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Lipiec 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi