Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siennicy Różanej
Dodano: Czwartek 08 października 2015
 

UTW w Siennicy Różanej rozpoczął zajęcia 4 października 2015 r. Inaugurację rozpoczęto mszą św. w kościele pw. NMP. Ksiądz kanonik Ryszard Siedlecki skierował ciepłe słowa do słuchaczy, życząc wytrwałości i zadowolenia z podejmowanych prac na zajęciach uniwersyteckich.

W sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Siennicy Różanej pani Anna Fornal – prezes UTW powitała zaproszonych gości, słuchaczy i sympatyków UTW i podała porządek uroczystości. Krótko przypomniała o roli formy edukacji, jaką prowadzi UTW, który służy do urozmaicenia i ubogacenia życia ludzi w jesieni życia oraz promocji gminy. Podkreśliła rolę w tej działalności wójta - pana Leszka Proskury i koordynatora prac uniwersyteckich, sekretarza gminy  – p. Krystyny Skóra.

Prezes UTW stwierdziła, że uniwersytet się rozrasta – spełnia oczekiwania – o czym świadczy fakt, że w dniu dzisiejszym 8 osób otrzyma indeksy i będzie nas 98 słuchaczy. Nowi studenci to:

  1. Adamczuk Maria
  2. Biłan Leon
  3. Guz Maria
  4. Kluga Teresa
  5. Siwek Danuta
  6. Sobieszczuk Zdzisław
  7. Zaworska Grażyna
  8. Żołnacz Anna

Indeksy wręczyli:

- prof. dr hab. UMCS – pan Henryk Gmiterek,

- wójt gminy Siennica Różana – pan Leszek Proskura

- prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej – pani Feliksa Głowacka

- starosta krasnostawski – pan Janusz Szpak.

Fakt ten został uwieńczony wspólnym zdjęciem.

Następnie pan prof. dr  hab. Henryk Gmiterek wygłosił referat na temat związków Mikołaja Siennickiego z naszą siennicką ziemią.

Na wstępie omówił historię epoki, w której żył Mikołaj Siennicki. Zwrócił uwagę na rolę sejmu, sejmików w Polsce (uszczegółowił ziemię chełmską), podkreślił również wpływ reformacji, której echa odbiły się również w naszej okolicy.  Napomknął o kalwinizmie, luteranizmie, arianizmie, o dwóch bezkrólewiach, czasach Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.

Na tym tle historycznym osadził krótkie wzmianki o życiu i działalności wielkiego oratora, działacza politycznego 16-tego stulecia Rzeczypospolitej Obojgu Narodów.

Poinformował, że ród Siennickich wywodził się z Mazowsza. Są o nim wzmianki w XV w., już wtedy Jakub Siennicki miał posiadłość w Siennicy Królewskiej. Jan otrzymał dobra koło Zamościa. Tenże Jan miał trzech synów: Tomasza, Piotra i Stanisława. Synem Stanisława jest Mikołaj, który ożenił się z Barbarą Boryszewską (córką Róży Boryszew). Stąd nazwa wsi: Siennica Różana. Mikołaj urodził się w 1520 r. Uczył się w Krakowie. Najprawdopodobniej praktykował na dworze królewskim. Znał prawo, potrafił argumentować swoje racje w sposób niemalże krasomówczy.

W 1550 roku, powołany przez sejmik chełmski, uczestniczył w obradach sejmu w Piotrkowie Trybunalskim. W 1553 roku został marszałkiem sejmu i pełnił tę funkcję przez wiele lat. Po 1555 r. wyjechał za granicę (do Filipa Melanchtona) w celu uzyskania porad związanych z reformacją.

Ważną rolę odegrał  na sejmie w latach 1562/53 (egzekucję dóbr połączył z systemem obrony państwa), także podczas bezkrólewia, a potem w obsadzeniu tronu przez Stefana Batorego ożenionego z Anną Jagiellonką. Na jednym z sejmów zetknął się z przeciwnikiem politycznym Janem Kochanowskim, po tym sejmie przeniósł się do Bończy i tu spędził ostatnie lata w gronie rodzinnym z żoną Barbarą i synami: Janem i Jakubem. Zmarł w grudniu 1581 r.

Mikołaj Siennicki to postać wybitna w dawnej Polsce – marszałek sejmu, podkomorzy chełmski, nazywany gigantem politycznym, wspaniałym oratorem, dbającym o dobro ojczyzny, też ziemi siennickiej.

Ważność tej osoby podkreślił również pan redaktor Franciszek Piątkowski – Zasłużony dla Ziemi Siennickiej, a także pan Leszek Proskura – wójt gminy i pan Janusz Szpak – starosta krasnostawski.

W dalszej części uroczystości pan Leszek Proskura poinformował o ważniejszych wydarzeniach mających się odbyć w naszej gminie: Ogólnopolskim Konkursie Tańca Towarzyskiego, spotkaniu z marszałkiem województwa lubelskiego – panem Sławomirem Sosnowskim, Opłatku Ludowym z udziałem wokalisty Zbigniewa Wodeckiego.

Koordynator prac UTW pani Krystyna Skóra przedstawiła plan zajęć  uniwersyteckich:

  1. Zajęcia informatyczne  
  2. Język angielski    
  3. Zajęcia artystyczne  
  4. Aerobic    
  5. Warsztaty kulinarne
  6. Wykłady – raz w miesiącu
  7. Grupa literacka 

Przypomniała, że w listopadzie zorganizujemy „Andrzejki”, a przed nimi warsztaty masarskie.

Dyskutowano nad trasą wycieczek – dłuższych i jednodniowych oraz tematami wykładów.  Jeden z wykładów dotyczył będzie spraw onkologicznych, z którymi zapozna słuchaczy w dniu 22 listopada 2015 r. pani dr Danuta Siwek.

Pani Krystyna Skóra przypomniała również o uiszczeniu składek ( za rok akademicki – 45 zł).

Na zakończenie uczestnicy spotkania rozkoszowali się smakiem ciast, herbaty i kawy, prowadząc w grupach towarzyskie rozmowy.

Anna Fornal








 
 
 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Maj 2025
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 

Przydatne linki

Lokalizacja Powiatu

 
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi