Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Aktualności
 

PLAN IMPREZ KRASNOSTAWSKIEGO DOMU KULTURY – LISTOPAD 2020

2-29 listopada,

Wystawa „XXIV Przegląd Twórczości Ludowej”

Wystawa prac nadesłanych na XXIV Przegląd Twórczości Ludowej w ramach konkursu na sztukę ludową.

Miejsce: Galeria

Organizator: KDK

 

11 listopada, godz. 16:00

Koncert „Śpiewamy po polsku”

Koncert z okazji 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w wykonaniu Piotra Jaworskiego i Cezarego Bojankowskiego.

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: KDK

 

… listopada, godz. 18:00 i 20:00

Spektakl „Manhattan” w ramach programu Teatr Polska

Spektakl „Manhattan” Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w ramach programu Teatr Polska. Wstęp biletowany.

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: KDK

 

… listopada, godz. 19:00

Spektakl „Koszt życia” w ramach programu Teatr Polska

Spektakl „Koszt życia” Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego z Katowic w ramach programu Teatr Polska. Wstęp biletowany.

Miejsce: Sala Widowiskowa

Organizator: KDK

/dokładne terminy spektakli zależą od sytuacji epidemicznej w Polsce/

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 02 listopada 2020
 

Twórcy ludowi nagrodzeni!

W październiku odbyły się posiedzenia Jury XXIV Przeglądu Twórczości Ludowej, w ramach którego odbył się Konkurs na sztukę ludową i Konkurs Poetycki im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”. Niestety pandemia uniemożliwiła zorganizowanie uroczystego wręczenia nagród i wyróżnień, które miało się odbyć 21 października 2020 r. w Krasnostawskim Domu Kultury.

Przegląd Twórczości Ludowej ma charakter cykliczny i stanowi podsumowanie rocznej działalności artystycznej osób realizujących swoje pasje w różnorodnych obszarach sztuki ludowej. Przegląd ma na celu promowanie twórczości ludowej i zachęcenie twórców z naszego regionu do kontynuacji uprawiania dziedzin z zakresu tradycyjnego rękodzieła. W Konkursie mogą uczestniczyć twórcy zrzeszeni w krasnostawskim oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski oraz członkowie Klubu Twórców Ludowych i Rękodzielników KDK.

Prace nadesłane na Konkurs na sztukę ludową oceniało Jury w składzie: Paweł Onochin - przewodniczący komisji -  koordynator zadań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych; Mateusz Soroka - etnolog, pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie; Katarzyna Ufniarz - specjalista od twórczości ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jury po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na Konkurs autorstwa 29 twórców, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w dziesięciu kategoriach:

1. Rzeźbiarstwo:

I Miejsce:  Jan Uścimiak

II Miejsce: Piotr Czapka

III Miejsce:  Zbigniew Kotowicz

Wyróżnienie: Jan Pawłowski

2. Malarstwo:

I Miejsce:  Piotr Czapka

II Miejsce: Stanisława Mąka

III Miejsce:  Witold Gilarowski

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 02 listopada 2020
 

Hanka Bondarenko z nagrodą im. Anny Kamieńskiej

Informujemy, że ze względu na panującą pandemię koronawirusa w tym roku nie odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie XXIV Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik wierszy Województwa Lubelskiego wydany w roku 2018 lub 2019.

Jednak organizatorzy Konkursu, czyli Krasnostawski Domu Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie zadbali, by tegoroczna edycja miała swojego zwycięzcę.

Do Konkursu zgłoszono 13 tomików wierszy, które oceniła Komisja Konkursowa w składzie: Sławomir Płatek, Jan Henryk Cichosz i Czesław Markiewicz. Poniżej przedstawiamy protokół Jury:

„Protokół XXIV Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej

Komisja konkursowa w składzie:

1. Sławomir Płatek  –  Salon Literacki - internetowa gazeta kulturalna, publicysta, wydawca

2. Jan Henryk Cichosz – poeta, regionalista

3. Czeslaw Markiewicz – dziennikarz radiowy, krytyk literacki

poddała ocenie merytorycznej – zgodnie z regulaminem – nadesłane przez autorów i wydawców następujące tomiki poezji:

miał się odbyć w kwietniu. Wywiad ze zwyciężczynią Konkursu wkrótce na antenie Radia Lublin.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 02 listopada 2020
 

Spektakl - Koszt życia w ramach Teatr Polska w KDK!

Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zaprasza na kolejny spektakl w ramach programu Teatr Polska. Dnia 27 października 2020 r. o godz. 19:00 wystąpią aktorzy z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego z Katowic ze spektaklem „Koszt życia”. Bilety w cenie 20 zł (15 zł ulgowy, 10 zł KDR) do kupienia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl Spektakl odbędzie się w obowiązującym aktualnie reżimie sanitarnym.

Nagrodzony Pulitzerem tekst Martyny Majok „Cost of Living” to opowieść o przeszywającej samotności, dotkliwszej tym bardziej, że doświadczanej w obecności drugiej osoby. Jego pierwsze polskie wystawienie przygotowała Małgorzata Bogajewska, która za pomocą swojej adaptacji pyta, co tak naprawdę znaczy „niepełnosprawność”. Czy jest to tylko kolejna z krzywdzących etykiet? A może każde z nas doświadcza jej na sobie, w innym aspekcie codziennego życia, często nie zdając sobie z tego sprawy? Czy bohaterki i bohaterowie tej opowieści mierzą się raczej z czyjąś, czy może jednak ze swoją niepełnosprawnością? „Koszt życia” to niezwykle intymna i poruszająca opowieść o sile, ale i bezradności, o miłości, ale i samotności – przede wszystkim jednak o nadziei.

„Cztery osoby. Dwie opowieści. Jedna cena. Życie Eddiego i Ani od pewnego czasu zmieniło się nie do poznania. Może i wcześniej losy ich małżeństwa nie układały się jak w serialu, ale przynajmniej oboje byli samodzielni. Dziś tylko jedno z nich ma ten przywilej…

John to młody i ambitny mężczyzna, który odnosi kolejne sukcesy. W codziennym życiu nie potrafi jednak poradzić sobie z najprostszymi czynnościami. Dlatego w jego mieszkaniu pojawia się Jess, która potrzebuje nieco dorobić…”

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z realizatorami.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Poniedziałek 19 października 2020
 

Wystawa świec oraz niezwykłe dzieła Kopernika i Heweliusza na Nocy Bibliotek 2020

10 października 2020 r. Biblioteka Powiatowa  dołączyła do  VI Nocy Bibliotek.  Na niecodziennej wystawie „W krainie tysiąca świec” swoją niezwykłą  kolekcję świec zbieraną przez kilkanaście lat pokazał Jerzy Krzos. Świece o różnych kształtach podzielone zostały na kilkanaście grup tematycznych: Boże Narodzenie, Wielkanoc, anioły, figury, desery, lody,  globusy, kwiaty, motyle, morze, owoce, zabawki, zwierzęta, świeczkowy miszmasz, a także świeczniki i akcesoria. Tą niezwykłą i ciekawą  wystawę  można oglądać do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki. Następnie niezawodny Wiesław Krajewski  zaprezentował dwa epokowe dzieła najwybitniejszych polskich astronomów. Pierwsze z nich „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaj Kopernik pisał przez kilkanaście lat.  W 6 księgach astronom wyłożył istotę teorii heliocentrycznej.  Pierwsze wydanie dzieła ukazało się w 1543 r. w Norymberdze,  czwarte w 1854 r. w Warszawie i zawierało oprócz tekstu łacińskiego pierwsze polskie tłumaczenie dokonane przez J. Baranowskiego. Obecnie rękopis dzieła znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej.  Dzieło ponad dwieście lat znajdowało  się w indeksie ksiąg zakazanych, skąd wycofano je  dopiero w 1757 r.  W 1999 r. rękopis dzieła został wpisany na listę Pamięć świata UNESCO.  O tym, że dzieło innego słynnego astronoma Jana Heweliusza „ Firmament Sobieskiego, czyli Uranografia”  jest wybitne,  mogliśmy przekonać  się osobiście.  Gdański astronom w tym niezwykłym barokowym atlasie nieba napisał: "Tę północną półkulę firmamentu Sobieskiego uświetnioną i powiększoną różnymi nowymi gwiazdozbiorami i licznymi nowymi gwiazdami Janowi III, królowi Polski itd., panu swemu najłaskawszemu, na nieśmiertelną chwałę i wieczną jego pamięć [...] ofiaruje i poświęca Jan Heweliusz, autor, obserwator i rysownik". Książka ukazała sięw 1690 r. po śmierci astronoma, dzięki staraniom jego żony i wsparciu finansowym króla Jana III Sobieskiego. W książce  zachwycają niezwykłe ilustracje znaków zodiaku i gwiazdozbiorów.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Piątek 16 października 2020
 

Na akord! po raz ósmy!

Krasnostawski Dom Kultury dnia 17 października 2020 r. o godz. 16:00 zaprasza po raz ósmy na OKAZJONALNY PRZEGLĄD AKORDEONOWY „NA AKORD!” W Sali Widowiskowej KDK pojawią się trzej młodzi, niezwykle utalentowani, wielokrotnie nagradzani akordeoniści. Przegląd rozpocznie 11-letni MIŁOSZ BACHONKO - zwycięzca nowojorskiego konkursu International Talent Competition Spring 2020. W nagrodę Miłosz wystąpi w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie - Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Po recitalu Miłosza na scenie pojawi się duet akordeonowy LUKAS GOGOL i PATRYK KUZDROWSKI. To laureaci wielu międzynarodowych konkursów i festiwali akordeonowych. LUKAS GOGOL szerszej publiczności znany jest jako zwycięzca 10 edycji programu telewizyjnego „MAM TALENT!”.

Przegląd odbędzie się w aktualnie obowiązującym reżimie sanitarnym.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 10 października 2020
 

Spektakl - Manhattan w ramach Teatr Polska w KDK!

Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zaprasza na czwarty spektakl w ramach programu Teatr Polska. Po raz drugi w Krasnymstawie zagości teatr tańca - 20 października 2020 r. o godz. 18:00 i 20:30 wystąpią tancerze z Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK ze spektaklem „Manhattan”. Bilety w cenie 20 zł (15 zł ulgowy, 10 zł KDR) do kupienia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl Spektakl odbędzie się w obowiązującym aktualnie reżimie sanitarnym.

Bomba atomowa to najpotężniejsza broń, jaką stworzył człowiek. Jej siła sprawia, że w bliskim otoczeniu eksplozji materia przepada. Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej bomby atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie bomby „little boy” na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Sam „Projekt Manhattan” zaś wywołał początkową falę euforii (po kapitulacji Japonii), potem zaś poczucie niepokoju nad siłą sprawczą przemocy, do jakiej człowiek jest w stanie się posunąć.

Czytaj więcej »
 
Dodano: Sobota 10 października 2020
 
 
Więcej artykułów Wyświetl ostatnie: 10 20 30 

 

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Styczeń 2021
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi