Lokalna Organizacja Turystyczna „Krasnystaw – Wrota Roztocza” www.lotkrasnystaw.pl

Szlak Ariański

SKIERBIESZÓW PKS- REZ. „BROCZÓWKA"- KOL. WISZENKI-ANIELPOL-SURHÓW-KRASNYSTAW PKS-SIENNICA NADOLNA- KRUPE-KRYNICA-GÓRA ARIAŃSKA- HRUSZÓW- REJOWIEC- LAS KADZINEK-REJOWIEC FABRYCZNY-REJOWIEC PKP, 59 km

Szlak wyznaczony na obszarze Działów Grabowieckich i Pagórów Chełmskich, prowadzący po miejscach związanych z życiem i działalnością Pawła Orzechow­skiego, właściciela zamku w Krupem, który należał do radykalnego odłamu prote­stantów - arian, zwanych też braćmi polskimi.

Początek szlaku na głównym przystanku PKS w Skierbieszowie, wsi będącej siedzibą urzędu gminy,  położonej w centralnej części Skierbieszowskiego Parku Kra­jobrazowego. Kilometr na płd. od Skierbieszowa cmentarz parafialny, z kaplicą gro­bową Mościckich, rodziny prezydenta Ignacego Mościckiego. Skrzyżowanie ze Szla­kiem po Działach Grabowieckich.

3 km REZERWAT „BROCZOWKA". Zajmuje stoki jednego z najwyższych wzgórz na Wyżynie Lubelskiej (299,4 m n.p.m.), stepowy, o pow. 6,17 ha, częściowy, chroni roślinność charakterystyczną dla suchych zboczy lessowych i kredowych z tak cennymi gatunkami, jak miłek wiosenny, len złocisty, turzyca niska, wężymord stepo­wy, ostrożeń pannoński, żmijowiec czerwony.

17,5 km SURHÓW. Wieś nad Wojsławką. Klasycystyczny pałac z pocz. XX w. w parku krajobrazowym o pow. 5,8 ha. Skrzyżowanie ze Szlakiem T. Kościuszki, a 1 km dalej z drogą Krasnystaw-Hrubieszów. Na 28 km szlak przekracza rz. Wieprz powyżej Krasnegostawu.

31 km KRASNYSTAW Miasto pow. z licznymi zabytkami. Na dworcu PKS skrzyżowanie ze Szlakiem im. T. Ko­ściuszki.

40 km KRUPE, Wieś przy szosie Krasnystaw-Chełm. Ruiny renesan­sowego zamku                          z przełomu XVI i XVII w., wzniesionego przez aria­nina Pawła Orzechowskiego. Z jego murów jest widoczna Góra Ariańska, odległa w prostej linii o 3,5 km.

 46 km GÓRA ARIAŃSKA. Jest to typowy pagór wapienny, leżący k. wsi Krynice, o wys. 287,2 m n.p.m., porośnięty młodym lasem sosnowym, na którego szczycie stoi tajemnicze „grobiszcze ariańskie" w kształcie ostrosłupa. Prawdopodobnie pochowano tu Pawła Orzechowskiego.

52 km REJOWIEC. Duża wieś, siedziba urzędu gm. Dawniej miasto, założone przez Mikołaja Reja. Klasy­cystyczny pałac Woronieckich z I poł. XIX w. w roz­ległym parku.

61,5 km REJOWIEC FABRYCZNY. Miasto, węzeł ko­lejowy i jedna z większych cementowni w Polsce, bazująca na eksploatacji margla ( obecnie nieczynna). Duża odkrywkowa kopalnia tego surowca. Zabytkowy dworek z XIX w., otoczony parkiem krajobrazowym. Wczesnośrednio­wieczny kurhan.                                                                                      

Źródło: Turski Stanisław, Wyszkowski Marek: Lubelszczyzna-przewodnik. Wydawnictwo BESPOL, Lublin 2006.

 


Trasa rowerowa 872989 - powered by Bikemap 
 

Szlaki turystyczne

 

Szlaki turystyczne

Powiat Krasnostawski

Kalendarium

Czerwiec 2020
 
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 

Przydatne linki

Prognoza pogody

Pogoda Krasnystaw z serwisu

Lokalizacja Powiatu

Społeczności

 
Agencja InteraktywnaARTEH CMS
© Copyright 2010-2014 - Lokalna Organizacja Turystyczna “Krasnystaw - Wrota Roztocza” Wszelkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie ETCOM
 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Treść strony opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Krasnystaw – Wrota Roztocza”.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi